Curiosity, ilk olarak Şubat ayı başında gerçekleştirdiği sondajın ardından, Pazar günü başladığı ikinci sondaj işlemini dün başarıyla tamamladı.

İlişkili Haberler


‘Cumberland’ adı verilen bir kayayı 6.6 cm delen Curiosity, numunelere ait analizin sonuçlarını birkaç gün sonra Dünya’ya gönderecek.

Curiosity’nin ilk sondajı yaptığı ve eski bir NASA çalışanı John Klein’ın adı verilen kayadan elde edilen bulgular, Mars’ın bir zamanlar organik yaşama tanık olmuş olabileceğini ortaya koymuştu.

Curiosity, Ağustos 2012’de Mars’ın Gale Krateri’ne indiği günden bu yana yaklaşık 700 metre mesafe kat etti. Mart ayı başında ana bilgisayarında arıza yaşayan ve yedek bilgisayarı ile görevine devam Curiosity, Gala Krateri’nin merkezinden 5.5 km ötede bulunan Sharp Dağı’nın eteklerine ulaşmaya çalışıyor.

Dağın etekleri, bir zamanlar burada su bulunduğuna dair izler taşıdığı gibi, sahip olduğu katmanlar Mars’ın nasıl bir jeolojik süreçten geçtiği hakkında önemli bilgiler saklıyor.

Cumberland analizi bittikten sonra Sharp Dağı’na olan yolculuğuna devam edecek olan Curiosity, dağın eteklerine aylar sürecek bir yolculuktan sonra ulaşacak. Altı tekerli nükleer laboratuvarın zorlu Mars yüzeyindeki hızı saatte sadece 0.14 km.

Curiosity'nin Şubat ayı başında yaptığı ilk sondajın ardından çektiği kare (Büyütmek için tıklayın).
Curiosity'nin Şubat ayı başında yaptığı ilk sondajın ardından çektiği kare (Büyütmek için tıklayın).