Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Şubat sayısında yılın en çok konuşulan filmlerinden Siyah Kuğu’yu (Black Swan) kapağına taşıyor. Darren Aronosfky, The Wrestler’da bir güreşçinin hikâyesi üzerinden kurduğu ‘tensel’ sinemayı bu kez Natalie Portman’ın canlandırdığı bir balerinin öyküsüne uyarlıyor... Derginin vizyon sayfalarında ayrıca Massachussetts’in varoşlarından gelen bir boksörün gerçek başarı hikâyesini konu alan David O. Russell imzalı Dövüşçü (The Fighter) üzerine bir yazı ve Ağaç (The Tree) filminin yönetmeni Julie Bertucelli ile yapılmış bir söyleşi de yer alıyor.

Altyazı, bu sayısında geride kalan yılın önemli sinema olaylarını özetleyen kapsamlı bir dosyaya yer veriyor. 2010’da Sinema başlıklı dosyada Altyazı her yıl olduğu gibi sinema yazarlarının oylarıyla Yılın En İyi Filmleri’ni seçerken, anaakım sinemanın ötesiyle ilgilenen okurlarını da unutmuyor: 2010 yılının Türkiye’de vizyon şansı bulamayan önemli filmleri, festivallerde dikkat çeken belgeseller, sinema dünyasına damgasını vuran olaylar ve kaydadeğer sinema yayınları da dosyadaki yerini alıyor.

Altyazı’nın ‘vizyon ötesi’ sayfalarında öne çıkan diğer bir konu, bu yıl 10. kez düzenlenecek olan !f istanbul Bağımsız Filmler Festivali. Bu yıl çok sayıda atölye, panel ve yan etkinliğe ev sahipliği yapacak festivalin konukları arasında efsanevi yönetmen Alejandro Jodorwsky de bulunuyor. Altyazı’nın festivalin bu yılki !f kült bölümü için seçtiği ve üzerine izleyicilerle birlikte bir tartışma da gerçekleştireceği W.R.: Organizmanın Sırları ise derginin İkinci El köşesinde ele alınıyor.

Altyazı’nın Dizi Film Kuşağı’nda bu ay son yılların en sevilen dizilerinden Mad Men incelenirken, dergide iki yeni köşe daha başlıyor: Devre Dışı, deneysel sinemanın ve video art’ın önde gelen yaratıcılarına yer verecek. Müge Turan’ın hazırladığı köşenin ilk konuğu, avangard sinemanın kült isimlerinden Bruce Conner. Kaya Özkaracalar’ın hazırladığı 30 Yıl Önce ise, gazete kupürleri arasında gezinerek ‘30 yıl önce, bu ay’ sinemalarımıza uğrayan filmler üzerinden kültür tarihimize küçük notlar düşecek. Okuru 1981 yılının Ocak ve Şubat vizyonuna ışınlayan bu ayki köşenin bazı konu başlıkları ise şöyle: ‘Jaws’ın Taklitleri ve Müjdelenen Hakikisi’, ‘İki Filmde Birden John Travolta’ ve ‘Şarkılı-türkülü Yeşilçam ve Çevrenin Çevresi’.

Altyazı’nın 103. sayısında ayrıca Benim Adım Aşk, Hür Adam, Aslı Gibidir ve The Experiment filmlerinin eleştiri yazıları da bulunuyor.