Meclis Soruşturma Komisyonu'nun "4 eski bakan" raporu

Meclis Soruşturma Komisyonu'nun eski bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler hakkında yazdığı raporun ayrıntıları ortaya çıktı. Raporun genel değerlendirme ve sonuç kısmında, "Rüşvet vermeyi ve almayı gerektirecek bir husus görülmemiş, dava açmayı gerektirecek kadar yeterli şüpheye ulaşılmamıştır" denildi.

NTV Haber 13.01.2015 - 02:50

Meclis Soruşturma Komisyonu'nun "4 eski bakan" raporu

"Bakanların isnat edilen suçları işlediğine dair yeterli şüphe olmadığından Yüce Divan'a sevkine gerek yoktur."

Bu tespit Meclis Soruşturma Komisyonu'nun dört eski bakanla ilgili 9 AK Partili üye tarafından yazılan raporundan.

210 sayfadan oluşan raporda, Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar'ın neden Yüce Divan'a gönderilmediği net cümlelerle ortaya konuldu.

Raporun genel değerlendirme ve sonuç kısmında, rüşvet vermeyi ve almayı gerektirecek bir husus görülmediğine dikkat çekidi.

Raporda "Dört bakana da isnat edilen fiilerin her biri ayrı ayrı değerlendirildiğinde bu fiillerde hukuka aykırı bir durum görülmemiştir. Yolsuzluk suçlarından sayılan zimmet, irtikap gibi fiillerin işlendiğine dair de hiçbir delil yoktur. Dava açmayı gerektirecek kadar yeterli şüpheye ulaşılmamıştır" denildi.

Ayrıca, dört eski bakanla ilgili 17 Aralık'ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan rapor ve eklerindeki iletişim tespiti, dinlenmesi, kayda alınması, teknik araçlarla takip sonucu elde edilen bulgular için de "yok hükmündedir" ifadesi kullanıldı.

Rapor, CHP ve MHP'nin muhalefet şerhleri de eklenerek milletvekillerine dağıtılacak. Raporun, 16 Ocak Cuma günü Meclis Genel Kurulu'nda ele alınması bekleniyor.

Muhalefetin, "Dört eski bakan Yüce Divan'a gitmeli" önergeleri de Genel Kurul'da gizli oylamaya sunulucak.

Bu oylamada komisyon raporunun tersine bir karar çıkması için 276 oya ihtiyaç var. Muhalefetin sandalye sayısının 213 olduğu dikkate alındığında AK Parti'nin en az 53 fire vermesi gerekiyor.

Sayfa Yükleniyor...