Davutoğlu: İhlal olursa gereğini yaparız

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Akçakale'ye top mermisi düşmesiyle ilgili olarak, “Sınırımız bir daha ihlal edilirse gereğini yaparız” dedi.

13.10.2012 - 17:46

Davutoğlu: İhlal olursa gereğini yaparız

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Akçakale'ye top mermisi düşmesi ve ardından verilen karşılığa değinen Davutoğlu, Suriye'yi uyardı: “Bir daha sınırımız ihlal edilirse gereğini yaparız.”

Davutoğlu, suriye'ye karşı yapılan top atışlarının caydırıcılık açısından 'kaçınılmaz' olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

"Akçakale olayında sınırlarımız ihlal edilmiştir ve 5 vatandaşımız da hayatını kaybetmiştir. Türkiye'nin hem nefsi müdafaa açısından, hem de caydırıcılık açısından mukabele etmesi kaçınılmazdı. Mukabelede de bulunmuştuk.

Benzer sınır ihlalleri olur, Türkiye'nin ulusal güvenliği tehlikeye düştüğünü hissedersek, hiç tereddüt etmeden mukabelede bulunuruz. Zaten hemen ertesi gün çıkardığımız tezkereyle de Meclisimiz bu yetkiyi hükümetimize verdi. Biz sınırlarımızda her türlü güvenlik tedbirlerini alıyoruz.

Suriye'nin benzer bir ihlali yapmamasını istiyoruz. Yapması halinde de Türkiye kendi ulusal güvenliği için her türlü tedbiri alır. Müttefiklerimizden beklentilerimiz açık bir şekilde ortaya konmuştur. NATO'nun aynı gece toplanıtıda aldığı karar çerçevesinde Türkiye-Suriye sınırının NATO sınırı olduğu vurgulanmış ve NATO'nun güvenliğinin bölünmezliği ilkesi etrafında da dayanışma ifade edilmiştir.

Çok açık mesajdır. Çok açık bir destektir. NATO üyeleri hep dayanışma içerisinde olmuşlardır. NATO sınırlarının güvenliği ortak güvenliktir. Bu dayanışmanın süreceğine inanıyoruz."

Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle ise Türkiye'nin soğukkanlı duruşunu takdir ederek 'destek' sözümü yineledi.

OTELDE ÜÇLÜ ZİRVEDE
Davutoğlu, öncesinde ise BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile bir araya geldi.

Bir otelde düzenlenen görüşme yaklaşık 1.5 saat sürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...