Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Antalya İl Kadın Kollarının 4. Olağan Kongresine katıldı.

Mersin’de vahşi bir şekilde katledilen Özgecan için bir kez daha Allah’tan rahmet dileyen Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Bu tür şiddetin bir daha olmaması için ne gerekiyorsa yapacağız, yapmaya devam edeceğiz. Bugün Antalya'dan bir kez daha hunharca katliamı lanetliyoruz ve Özgecan kardeşimizin adının yaşaması için Antalya'dan bir haberimizi ailesine iletiyorum. Bugün Antalya'da gençlik merkezi açıyoruz, bu merkezin adını Özgecan Aslan koyacağız.

(Kadına uzanan eller kırılsın sloganları atılması üzerine) Kadına uzanan eller kırılsın, kim uzatırsa uzatsın kadına uzanan eller kırılsın. Bu elleri kıracağız, bu elleri kıracağız. İnsanoğlunun gördüğü en namert kişi kadına el uzatan kişidir. Biz Toroslar'ın zirvesinde analarımızdan bu kültürü alarak büyüdük. Rahmetli anam derdi ki, 'erkeğin kötüsü kadına el uzatır, kadının kötüsü de çocuğa'. Biz kadınlarımızı da çocuklarımız da koruyacağız, bu kültürü yaygınlaştıracağız inşallah.

Özgecan için, şiddet görmüş bütün kadınlar için kadınlarımız seslerini yükseltmeli, ayağa kalkmalı. Hep beraber ayağa kalkalım. Özgecan için, bütün şiddet gören kadınlar için, bütün kardeşlerimiz için, bacılarımız için. Hep beraber söyleyelim, kadına uzanan eller kırılsın, kırılacak inşallah. Kim ne sebeple olursa olsun şiddete yönelirse, hele kadına yönelik şiddet kullanırsa karşısında sizleri bulmalı. Kadına yönelik şiddeti tümüyle ortadan kaldırmak için seferberlik ilan ediyoruz.

Türkiye'nin doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi ayrılmaz bir bütündür. Tek bir vatandır. Bu, milletin ezeli ve ebedi yurdudur, evidir. Burada yaşayanlar ister Toroslar'ın Yörükleri olsun, ister Karadeniz'in yiğitleri olsun, ister Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun Zaza, Kürt yiğitleri olsun, hepsi bir birine eşit kardeşlerdir.

Kongre Salonuna boynundaki Yörük Poşusu ile giren Davutoğlu, delegeleri ve partilileri selamladı. Salondakilere karanfil dağıtan Davutoğlu, salondaki iki çocuğu kucağına alarak sevdi ve diz çökerek bir kadının elini öptü.

Başbakan Davutoğlu'nun üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini kınaması üzerine, Salondakiler, "Kadına uzanan eller kırılsın" sloganları atıldı. Konuşmasının ilerleyen bölümünde Davutoğlu, salondakilerle beraber Özgecan Aslan için Fatiha okudu.

“YÜREĞİMİZDE ATOM BOMBASI ETKİSİ YARATIR”

Daha sonra toplu açılış törenine katılan Davutoğlu, burada yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Buradaki bacılarıma hitaben söylüyorum, size uzanan el, bir fiske dahi bizim yüreğimizde atom bombası etkisi yaratır.

Sizin güvenliğiniz bizim namusumuzdur. Bundan sonra da her türlü tedbiri alarak, her türlü çalışmayı yaparak, bu hunharca cinayeti işleyenleri bugün adalete teslim ettiğimiz gibi, bunlara 'dur' diyeceğiz.”

KADIN KORUMALARIN FAZLALIĞI

Açılışın ardından Başbakanlık otobüsüne binişinde vatandaşlarla bir süre sohbet eden Davutoğlu, fotoğraf çektirdi.

Öte yandan, Davutoğlu'nun Antalya programında kadın korumaların çokluğu dikkati çekti.