Davutoğlu: O ziyaret suç değil

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, eleştirilen Ermenistan ziyaretiyle ilgili konuştu.

16.12.2013 - 00:12

Davutoğlu: O ziyaret suç değil

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bakanlığının 2014 yılı bütçe tasarısı üzerinde TBMM Genel Kurulu'nda konuştu.

'Adil hafıza' vurgusu yapan Davutoğlu, özellikle MHP kanadında eleştirelere neden olan Ermenistan ziyaretiyle ilgili değerlednirme yaptı.

Davutoğlu, "Ermenistan ve Ermeniler ile adil hafıza çerçevesinde biraraya gelmemiz de suç değil, yapılması gereken davranıştır" dedi.

Davutoğlu, komşu ülkeler ve bölgelerle ilişkilerde, özel bir mekanizma geliştirdiklerini, yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyleri oluşturduklarını söyledi.

Ziyaretlerde hal hatır sormadıklarını dile getiren Davutoğlu, her ziyaretin saatlerce süren işbirliği anlayışı içinde imzalanan anlaşmalarla taçlanan diplomatik hamleler olduğunu anlattı.

Davutoğlu, Türk Konseyi'ni kurduklarını, Orta Asya, Balkanlar'da tarihi eserlere sahip çıktıklarını ifade etti.

"PROPAGANDA YAPARAK OLMAZ"
Adil hafızayı kullandığını dile getiren Davutoğlu, bilimadamı olarak tarihin ancak adil hafızayla inşa edileceğine inandığını kaydetti. Davutoğlu, "Kapalı kapılar ardında birbirimize propaganda yaparak tarihi meseleleri çözemeyiz. Alışılmış ezberleri her yerde sürdürerek de çözemeyiz" dedi.

"ESAD'IN ZULMÜNDEN BAHSEDİN"
Bütçe üzerinde CHP Grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Osman Korutürk'e de seslenen Davutoğlu, sözlerini, "Suriye konusunda bir kere de Esad'ın zulmünden bahsedin. Bu konuşmanızdan Esad ve Türkiye düşmanları memnun olur. Bu devlete, bu hükümete hakaret edemezsiniz. Video, filmlere, Halep'in, Şam'ın haline bakın. Kim bombaladı, sizin savunduğunuz Esad'ın uçakları bombaladı. Gelin burada, bu zulmü lanetleyin" diye sürdürdü.

"CHP'Yİ ANLAYABİLİRİM AMA SİZİ..."
Davutoğlu, kendisinden önce konuşan MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'e yönelik olarak ise "Size Suriye rejimini aklamak düşmez. CHP'yi anlayabilirim ama sizi anlamıyorum" dedi.

"ZİRVEDEYKEN BIRAKIN"
Sataşma gerekçesiyle söz alan Türkeş, Kıbrıs'ın bir takım kuruluşlara gözlemci olmasından ziyade temsil edilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Korutürk de sataşma gerekçesiyle Davutoğlu'na yanıt verdi. Davutoğlu'nun, başarısız olduğunu savunan Korutürk, "Gelmiş geçmiş bakanlar içinde memlekete sizin kadar zarar veren başka bakan yok. Bir bakan söylediği sözün arkasında durabilmeli. Madem başarılısınız, tebrik ediyorum o zaman zirvedeyken bu işi bırakmanızı diliyorum" diye konuştu.

Davutoğlu ise Korutürk'ün kendisini başarısız bulabileceğini ancak önemli olanın milletin başarılı bulması olduğunu dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...