Başbaran Davutoğlu'dan "Kemal Derviş'li" yanıt

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun tarım politikalarına yönelik eleştirilere yanıt veren Başbakan Ahmet Davutoğlu, gübre desteğinin Kemal Derviş tarafından kaldırıldığını söyledi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 09.05.2015 - 18:00

Başbaran Davutoğlu'dan "Kemal Derviş'li" yanıt

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ziraat Odaları Birliği’nin 26'ncı Olağan Genel Kurulu'na katıldı.

Başbakan Davutoğlu, burada bir konuşma yaptı.

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Isparta'da afet sebebiyle zarar görenlere, ödenmek üzere 30 milyon Türk Lirası acilen gönderilmiştir.

Buna seneki 10 milyar liralık tarımsal desteğin şu ana kadar 5,1 milyar lirası ödenmişti. Dün imzaladığım kararnameyle, bugün itibarıyla 1.3 milyar tarımsal destek daha bugünlerde çiftçilerimize ödenecek.  Dolayısıyla toplamda 10 milyar Türk Lirası'nın, 6.4 milyar Türk Lirası, mayıs ayı sonuna kadar ödenmiş olacak.

Milli hasılayı karşılaştıralım. Hollanda'nın toplam tarım hasılası 15 milyar dolardır. Türkiye'nin tarım hasılası 61 milyar dolardır ve Türkiye tarım hasılasında Avrupa birincisidir. İhracatı Hollanda'nın niye yüksek Çünkü 70 milyar dolar ithalat yapıyor. İthal ettiği tarım ürünlerini eski sömürgesi olduğu için işliyor ve satıyor.

Sayın Genel Başkan, Hollanda büyüklüğünde Konya'dan bahsediyor. Konyalı olarak gurur duyuyorum. Birçok Avrupa ülkesinden büyüğüz ama Konya ile karşılaştırırken Hollanda'nın tarımsal ihracatı ile Türkiye'nin tarımsal ihracatını karşılaştırmak doğru değil. Türkiye’de bir tarım mucizesi yaşanıyor.

Kimyevi gübre desteği 2002’de kaldırıldı. Sayın Kılıçdaroğlu'nun bugünlerde kendisine çokça danıştığı Kemal Derviş planlıyordu. Çiftçilerimize bakışı belli olan bir zihniyet. Muhayyel bir iktidarda, muhayyel diyorum altını çizerek, dışarıdan bakan yapılması düşünülen Kemal Derviş. Biz iktidarı devraldığımızda, ziraatte, tarıma verilen desteklerin tümü kesilmişti.  ödenmiş olacak.

Tarım sigortası uygulamasını 2006'da ilk defa biz başlattık. Çiftçimizi doğal afetlerden korumak için sigorta poliçe bedelinin yüzde 50'sini hükümet olarak biz ödüyoruz.

Bugüne kadar 1,6 milyar prim desteği sağladık, 1,7 milyar lira hasar tazminatı ödedik.
Bizden önce mazot desteği uygulaması yoktu. İlk defa biz başlattık. 2003 yılında ve şu ana kadar yaptığımız mazot desteği, 5,3 milyar TL.

Hayvancılığı kim geriletti Terör, şiddet geriletti. Köylerimiz, mezralarımız, boşaldı. Şimdi Köye Dönüş Yasası'nı kim çıkardı AK Parti. Bizim dönemimizde çıkan Köye Dönüş ile şimdi o meralar şenlendi.

Sayfa Yükleniyor...