Kılıçdaroğlu'dan Ahmet Davutoğlu açıklaması

CHP lideri Kılıçdaroğlu, grup toplantısında AK Parti'nin kongre kararına değindi, "Davutoğlu'nu savunuyorsak halkın iradesine gösterdiğimiz saygıdan dolayı savunuyoruz" dedi.

kılıçdaroğlu-grup-toplantısı.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

AK Parti'nin olağanüstü kongreye gitmesi ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun aday olmayacağını açıklamasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi.

"Davutoğlu'nu savunuyorsak halkın iradesine gösterdiğimiz saygıdan dolayı savunuyoruz" diyen CHP lideri şunları kaydetti:

"Erdoğan 2012'de 'Yasama ve yargı benim için ayak bağıdır' dedi. 2015'te 'Parlamenter sistem artık bekleme odasına girmiştir' dedi. CHP'den başka itiraz eden olmadı. 15 Ağustos 2015 'İster kabul edilsin, ister edilmesin, Türkiye'nin yönetim sistemi değişmiştir' dedi.

"SİVİL GÖRÜNÜMLÜ DARBE"

Bunlar sivil görünümlü bir darbenin ayak sesleridir. Arkasından seçim oldu, Davutoğlu gelip başbakan oldu. Sonra bir seçim daha, Sayın Davutoğlu anayasaya uygun bir şekilde başbakan oldu. Ama işler iyi gitmedi. 4 Mayıs'ta Saraya geleceksin dediler. Saraya gitti, istifa ediyorum dedi.

İstifasıyla ilgili olarak 'benim tercihim değil, bir zaruretin neticesidir' dedi. 23 milyon oy alan bir başbakan seçmenin değil de bir kişinin tutsağı oluyorsa onun demokrasi kültürü yoktur, işin özü budur. Bu ne anlama gelir; ben demokrasiye ve milli iradeye inanmıyorum... Benim için bir kişinin dedikleri önemlidir demektir. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız.

Neden partinin içişlerine karışıyorsun. Neden düşük profilli başbakan istiyorsun. Sen demokrasiye katkını yaptın, nasıl paraları sıfırladılarsa senin de oyunu sıfırladılar. Şimdi herkes düşük profilli başbakanım diye ortaya çıkıyor. Herkes bıyık bıraktı. 'Senin sözünden çıkmam ben en alçak profil olmaya razıyım' diyorlar. Siz ülkeye başbakan mı arıyorsunu, saraya uşak mı arıyorsunuz? Sayın Davutoğlu'nun hakkını savunmak, kadere bakın ki bize düştü. Oysa hakkını kendi savunması gerekiyordu."

"HERKES GÖREVİNİ YAPSIN"

"Bütün bunlar başkanlık için yapılıyor" diyerek başkanlık sistemi tartışmaları içinde konuşmasında bir başlık açan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Ömür boyu dokunulmazlık almak istiyor. Yaptığı hırsızlıkların herkes farkında. Ben Türkiye'yi bölmek istiyorum diyor, başkanlık bölücülüktür. Belediye başkanlığı yaptın, hala belediye başkanısın, başbakanlık yaptın hala başbakansın. Herkes görevini yapsın. Her şeyi ben yapacağım diyor. Herşeye maydonoz olan adam demiştim.

Devlette iş bölümü vardır. İlla başkan olacağım diyor, Meclis'te tek bir CHP'li olduğu sürece başkan olamayacaksın. Padişahta bile bu kadar yetki yok. 17 milyon yoksulumuz var, 6 milyon işsizimiz var... Bunların derdiyle ilgilenen var mı?  Milli gelir artmıyor, illa başkan olacağım diyor. Bütün fakir kardeşlerime sesleniyorum, sizin sorunlarınızla ancak ve ancak ben ilgilenirim. fakirliğin ne olduğunu ben biliyorum."

"YARGILAYACAKSAN ONU YARGILA"

Silahlı saldırıya uğrayan Can Dündar ile Erdem Gül'ün MİT TIR'ları haberi nedeniyle yargılanmasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Doğru haber yaptığı diye mahkum olan gazeteciler var. Haber doğru mu, doğru. Silahlar gönderildi mi, gönderildi. Can Dündar ve Erdem Gül "kral çıplak" dediler ve bütün Türkiye'nin önüne tabloyu koydular.

Sizden bunun intikamını alacağım dedi. Senin kabinende olan bir adam var, Tuğrul Türkeş, 'Vallahi de billahi de o silahlar Türkmenlere gitmiyordu' dedi. Yargılayacaksan onu yargıla, neden gazeteciler. Çünkü gücü onlara yetiyor. Ama merak etmeyin senin gücün onlara da yetmeyecek."

"KİLİS'İ FEDA ETTİLER"

Kılıçdaroğlu, Suriye'deki IŞİD mevzilerinden Kilis'e yönelik roketli saldırılara da değindi. Hükümetin Kilis'i feda ettiğini belirten savunan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

"Bir il düşünün gazeteye tam sayfa ilan verip hükümet arıyor. Hükmet nerede diyor. Yeni bıyık bırakan düşük profilli birisi de gitti Kilis'e bir kaç füze düşünce soluğu Ankara'da aldı. Kilis süratle Suriyelileşiyor. 

Suriyelilerin nüfusu Kilislilerden fazla. Onlar göç ediyor, Suriyeliler yerleşiyor. Esnaf perişan vaziyette. Yeni ekonomik paket bekliyorlar. Onların derdi düşük profilli başbakan. Kilis yerle bir olsa umurlarında olmaz. 4 aydır okullar kapalı, hükümet yok. Kilisli kardeşlerime sesleniyorum, meraklanmayın. Sorununuzu biliyoruz, nasıl çözüleceğini de biliyoruz. Bunlar Kilis'e feda ettiler, görmezden geliyorlar."

DOKUNULMAZLIK TARTIŞMALARI

Kılıçdaroğlu, dokunulmazlık tartışmaları için "Kimin dokunulmazlığını kaldırmak istiyorsan getir hep beraber kaldıralım diyoruz, kaçıyorsun. Milleti kandırmayacaksın, ahlakın kuralı budur" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...