Dayak at, 600 TL’ye kurtul

Galatasaray – Fenerbahçe U-17 takımları arasındaki maçta çıkan olaylar nedeniyle gözaltına alınan iki saldırgan yeni yasa çıkmadığı için 600 TL ceza ile kurtulacak.

Haberler 28.12.2010 - 09:45

Futbolda U-17 maçlarına kadar sıçrayan şiddet bir kez daha bakanlık koridorlarında bekleyen 5149 nolu yasayı tartışmalı hale getirdi.

Galatasaray ile Fenerbahçe U-17 takımları arasında oynanan ve 1-1 biten ilk yarı sonunda çıkan olaylar nedeniyle yarıda kalan maçtaki olaylarda çocuklara dayak atan magandaların yaptıkları yanlarına kar kalacak.

Olaylar nedeniyle dün İstanbul emniyeti Cihan B. ve Yiğit A. isimli iki taraftarı gözaltına alırken bu işlemler yeni yasa çıkmadığı için iki holigana ciddi bir yaptırım uygulanamayacak. Bu durum bakanlık koridorlarında bekleyen 5149 nolu yasayı tartışmalı hale getirdi.

Akşam gazetesinin haberine göre Fenerbahçeli futbolcuların şikayeti üzerine dün yapılan operasyonla gözaltına alınan iki holigandan eletrikçi Cihan B.'nin Fenerli Koray'ın burnunu kıran kişi olduğu, grafiker Yiğit A.'nın da uçan tekme atan taraftar olduğu tespit edildi. Ek süre isteyen polisin 5 taraftarı daha gözaltına alması bekleniyor.

TCK'ya göre bu taraftarlara 'darp'tan dava açılacak. Hapis içermeyen yasaya göre bu taraftarlar 600 TL ile bin 200 TL arasında para cezası alacak.

Elini kolunu sallayarak dolaşacak taraftarların davaları 3 yıl sürecek, 5 yıl da ceza ertelenecek. Para cezası gelir durumuna göre belirlenirken suç tekrar edilmezse ortadan kalkacak.

Şayet yeni yasa yürürlüğe girmiş olsaydı iki saldırgan en az 3 ay hapis cezası, 5 bin TL para cezası, 1 yıl da sahalardan men cezası alacaktı. Ayrıca her maç öncesi karakola gidip 'ben maça gitmedim' raporu verecekti.

Sayfa Yükleniyor...