Demirtaş: Ordu inisiyatifi ele almış

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre’de binadan çıkarılmadığı belirtilen yaralılar ile ilgili eleştirilerde bulundu. Demirtaş, “Ordu inisiyatifi ele almış durumda” dedi. Demirtaş’ın açıklamasının ardından slogan atan gruba müdahale edildi.

Anadolu Ajansı - DHA 05.02.2016 - 17:47

Demirtaş: Ordu inisiyatifi ele almış

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde belediyeyi ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, basın toplantısı düzenledi.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün de katıldığı toplantıda konuşan Demirtaş, Şırnak'ın Cizre ilçesinde bir binanın bodrum katında bulunduğu belirtilen yaralılar ile ilgili konuştu.

Demirtaş, şöyle konuştu:

"İçişleri Bakanlığı koordinesinde ambulanslar binaya kadar gidecek, yaralıları alacaktı. Dün yine aynı senaryo tekrarlandı. Ambulanslar ana caddeye kadar gittiler, orada durduruldu. Sokağa tank atışlarıyla birlikte çatışma görüntüsü ve mizansen yaratıldı. 'Güvenliğinizi sağlamamız mümkün değil' diyerek ambulansları engellediler.

Özel harekat polisi, sağlık görevlilerine 'Sen git Başbakan gelsin' diyor. Hükümet bir darbeyle devrilmiş haberleri yok. Ordu inisiyatifi ele almış durumda. 'Çık' dese de çıkmıyor, 'dur' dese de durmuyor. 'Başbakan Mardin'e geldiğinde mutlaka sokağa çıkma yasağının kalkması gerekir' denildi, kalkmıyor. Onu takan yok. Biz uyarı yaptığımızda anlamıyorlardı. Bak inisiyatifi sıfıra geldi.”

Demirtaş, daha sonra Kızıltepe Belediyesi önünde toplanan partililere hitap etti.

Öte yandan, basın toplantısının ardından bir grup, terör örgütü PKK lehinde slogan attı. Polis ekibi, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Gruptakiler polise taş attı.

Müdahaleyle birlikte grupta bulunanlar ara sokaklara kaçtı.

Sayfa Yükleniyor...