Grubun resmi internet sitesi ve BBC'de yer alan haberlere göre, turnesinin 9 durağındaki konserleri iptal eden topluluğun solisti Dave Gahan, yapılan testlerde mesanesinde ''düşük risk grubunda'' kötü huylu tümörün tespit edilmesi nedeniyle ameliyat edildi.

İngiliz elektronik müzik topluluğunun 47 yaşındaki tanınmış solistinin kanser nedeniyle cerrahi operasyon geçirdiği ve tümörün alındığı ve 8 Haziran’a kadar dinleneceği belirtildi.

Depeche Mode topluluğunun aralarında İngiltere ve İstanbul konserlerinin de bulunduğu konserleri iptal edilmiş, bazı konserleri ise ertelenmişti.

Topluluk, ayrıca Hollanda'da 31 Mayıs'ta gerçekleştirilmesi planlanan Pinkpop Festivalindeki gösterisini de iptal etmişti.

HAYRANLARINA TEŞEKKÜR
Depeche Mode'un resmi internet sitesinde yer alan duyuruda da Dave Gahan'ın yaşadığı sağlık sorunları ve geçirdiği ameliyattan söz edildi.

Sitede, ''Dave Gahan, hayranlarına destekleri, anlayışları ve sabırlarından dolayı teşekkür ediyor'' denilerek, elde olmayan sebeplerden dolayı yapılmak zorunda kalınan iptal ve ertelemelerden üzüntü duyulduğu aktarıldı.

Yazıda, ''Depeche Mode turnesine 8 Haziran 2009 tarihinde Almanya'nın Leipzig kentinden başlayacağını bildirmekten mutluluk duyar'' denildi.

Grubun 14 Mayıs'ta İstanbul'da konser vermesi planlanıyordu. Konser, sanatçının rahatsızlığı nedeniyle gerçekleştirilememişti.