Dev teleskoplara gerek kalmayabilir

Dışgezegenleri keşifte ve Dünya'ya benzer gezegen arayışlarında yeni geliştirilen bir gözlem tekniği, dev yer ve uzay teleskoplarına gerek duymuyor.

04.02.2010 - 15:16

Dev teleskoplara gerek kalmayabilir

İngiliz Nature dergisinde çıkan makaleye göre, NASA'dan Mark Swain ile Amerikalı, İngiliz ve Alman meslektaşları, 63 ışıkyılı (1 ışıkyılı = 9 bin 500 milyar km) uzaklıktaki gaz devi JD 189733b dışgezegeninin yaydığı zayıf kızılötesi ışımayı analiz etmek için Hawaii'de kurulu sadece 3 metre uzunluğundaki yer teleskobunu kullandı. Bilim adamları, uzay teleskoplarının bile erişemediği dalga boylarını inceleyebildi.


Araştırmacılar, dünya atmosferindeki türbülansları aşmaya olanak tanıyan teknikle, ancak yıldızların parlamasına ve teleskoptaki görüntünün yanma riskinin ortaya çıkması olasılığı bulunmasına karşın, bu dışgezegenin atmosferindeki metan gazının varlığını keşfetti.

Dünya'dan gözlemlenirken yıldızının önünden geçtiği sırada tutulmaya uğrayan JD 189733b'nin ışın spektrumunu bu tutulmadan önce ve sonra kıyaslayan bilim adamları, bu yeni kalibrasyon tekniğiyle gezegenin tutulmasına bağlı ışık değişikliklerinin ayrımını yapabildiklerini belirtti.

Araştırmacılar, bu verilerin küçük yer teleskoplarıyla elde edilmesinin önemli olduğuna işaret ederek, daha büyük yer teleskoplarıyla Dünya'ya benzer gezegenlerin atmosferini inceleyebilmenin yolunun açıldığını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...