Dink savunması geri çekilecek mi?

Cumhurbaşkanı Gül başta olmak üzere devletin zirvesindeki pek çok isim, Türkiye'nin Hrant Dink'le ilgili AİHM savunmasının doğru olmadığına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Savunmanın geri çekilip çekilmeyeceği merak ediliyor.

Haberler - NTV Haber 21.08.2010 - 15:12

Dink savunması geri çekilecek mi?

Gazeteci Hrant Dink bir yazısı nedeniyle 301'inci maddeden dolayı hapse mahkum olunca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuştu. Dink, bu başvurudan bir hafta sonra öldürüldü.

Türk hükümeti suikast sonrası devam eden davaya büyük tartışma yaratan bir savunma gönderdi. "Dink Türklüğü aşağıladı, halkı tahrik etti" dedi. Savunma Cumhurbaşkanı Gül'ü de rahatsız etti.

Kamuoyunda oluşan tepkiye "Maalesef Dink'i koruyamadık" diyerek destek veren Cumhurbaşkanı, Hrant Dink'in kardeşi Hosrof'u davet ederek sürpriz bir adım daha attı. Görüşme öncesi Cumhurbaşkanı'nın Devlet Denetleme Kurulu'nu harekete geçirmesi beklentisini dile getiren Dink, "dertleştik" dedi.

Bu gelişmeler sonrası şimdi 'nin AİHM'e verdiği savunmayı geri çekip çekmeyeceği merak ediliyor. Hukukçular, Dink ailesiyle uzlaşma yolunun seçilebileceğini savunuyor.

Sayfa Yükleniyor...