Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu KKTC'ye gidiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta çözüm müzakerelerinde gelinen son aşamayı değerlendirmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ziyaret edecek.

NTV Haber 19.02.2017 - 14:25 | Son Güncelleme : 19.02.2017 - 14:31

mevlüt çavuşoğlu esad suriye090217.jpg

Çavuşoğlu yarın başlayacağı ziyaret kapsamında, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile biraraya gelecek.  

Kıbrıs'ta kalıcı çözüm için Türk ve Rum tarafı liderleri 16 Şubat'ta bir araya gelmiş ancak "Rum Meclisi'nin adanın Yunanistan’a bağlanmasını öngören Enosis referandumunun okullarda kutlanması kararı" krize neden olmuş ve iki lider de birbirini görüşmeyi terk etmekle suçlamıştı..  

Birleşmiş Milletler temsilcisi ise görüşmelerin gelecek hafta devam edeceğini açıklamıştı. 

MÜNİH'TEN İSTİKRAR ÇAĞRISI

Çavuşoğlu, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen güvenlik konferansında konuştu. bölgede istikrar için mezhep ayrımcılığına ve terörle mücadelede çifte standartta son verilmesi çağrısında bulundu. 

Çavuşoğlu DAEŞ'e karşı PYD ve YPG'nin desteklenmesini eleştirdi. YPG'nin DAEŞ'le bölgede yalnızca toprak kazanmak için savaştığını söyledi. Gelen soru üzerine ABD Genel Kurmay Başkanı Dunford'a Amerikan Özel Kuvvetleri'nin Suriye'de muhaliflere doğrudan destek olması gerektiği yönünde çağrı yaptıklarını açıkladı.  

Rusya'ya ile olan ilişkiler konusunda ise tüm Avrupa'nın Türkiye'ye normalleşme çağrısı yaptığını, ancak ilişkiler normalleştiğinde ise eleştiride bulunduğunu hatırlattı. Rusya'yla bazı konularda fikir ayrılıklarımız devam ediyor diyen Çavuşoğlu Astana görüşmelerinin Cenevre'ye alternatif olmadığının da altını çizdi.  

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...