Diyanet'ten Papa'ya eleştiri

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, son yıllarda camilere yönelik saldırılara dikkat çekerek, Vatikan'ın tutumunu eleştirdi.

Haberler 03.09.2014 - 07:43

Diyanet'ten Papa'ya eleştiri

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yeni kabine değişikliği sonrası görevini bırakan eski Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'e veda programında konuştu.

İslam dini ve dünyasının tarihin en zor süreçlerinden geçtiğini vurgulayan İşler, bugün İslam dininin karşı karşıya kaldığı en büyük sorunu, "Hangi güçolduğunu ifade etmeme gerek yok, istiyorlar ki, İslam dininin herhangi bir ülkedeki varlığı, bir güvenlik ve bir meşruiyet sorununa dönüşsün" şeklinde anlattı.

İslam dünyasında oluşturulan uydu hareketlerin de bunu meydana getirmek, buna zemin hazırlamak için yoğun bir çaba içerisinde olduğunu belirten Görmez, "Ama Müslümanlar olarak bir şeyler de yapmıyoruz, yapamıyoruz. Sadece Müslümanlar değil, sadece Müslümanlara ait dini kurumlar değil, başta Vatikan olmak üzere bütün dini kurumların bu konu üzerinde durması gerekiyor" dedi.

Almanya'da 2001'den 2013 yılına kadar her yıl ortalama 22 caminin saldırıya uğradığına işaret eden Görmez, bu sayının 2013'te 36, 2014'te ise 70'e yükseldiğini vurguladı.

Başta Vatikan olmak üzere bütün dini kurumların bu konuya eğilmesi gerektiğine dikkati çeken Görmez, "Bu öyle sadece genç bir kızın ayaklarını yıkamakla veyahut dinler arası futbol maçı, turnuvası düzenlemekle olmaz. Bu ilahi dinlerin yeryüzüne getirdiği hikmetlerden hareketle İslam gibi yüce bir dinin mensuplarına yönelik ötekileştirme, düşmanlaştırma hareketlerinin önünü almak gerekiyor. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığına çok ama çok büyük görevler düşüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...