İnsanları kandırmak ve haksız kazanç elde etmek için vatandaşların cebindeki paraya göz diken dolandırıcılar her türlü yöntemi deniyorlar.

''Büyük bir çeteyi çökertmek üzereyiz, telefonu kapatma, verdiğimiz numaraya kontör yükle'' ya da ''Terör örgütüyle bağlantılı olduğun tespit edildi, kontör şifresi yolla bu işi çözeriz'' cümleleriyle binlerce vatandaşı kandıran dolandırıcı çeteleri, bu yolla her gün yüzlerce kişiyi kandırmaya devam ediyor.

Polisin tespitine göre, genelde ''Baş komiser Arif'' olarak arayan dolandırıcılar, kimi zaman da savcı, hakim ya da üst rütbeli bir komutan olarak aradıkları kişileri önce yazdıkları hayali bir senaryoyla ''suçluymuş'' havasına itiyorlar. ''Suç işlemiş'' ruh haline bürünen kişi de ''yeter ki kurtulayım'' diyerek, genelde dolandırıcıların kontör isteklerini yerine getiriyor.

Yetkililer, hemen her gün Türkiye'nin bir çok yerinde meydana gelen bu tür dolandırıcılık olaylarına karşı basın aracılığıyla sık sık uyarılar yapılmasına rağmen, hala vatandaşların kandırılmasına bir anlam veremediklerini belirtiyorlar.

Bu tür dolandırıcılık senaryolarına vatandaşların inanamaması gerektiğini vurgulayan yetkililer, devletin hiç bir zaman vatandaşından kontör talep etmeyeceğini belirterek, ucuz numaralarla vatandaşın cebindeki paraya göz diken sahtekarlara prim verilmemesi çağrısında bulunuyor.

Son günlerde dolandırıcıların yeni yöntemi isi ''ödül kazandınız'' mesajları oldu.

Cep telefonlarına, ''Bir içecek firmasından büyük meblağda para kazandığı ve ödülünün kampanyada yer alan sanatçının elinden alınacağı'' mesajları atan dolandırıcılar, ödülün alınabilmesi için verilen hesap numarasına belli miktarda para yatırılması isteniliyor.

Hem sevdiği sanatçının hem de içecek markasının verdiği güvenle, bildirilen hesaba para yatıran vatandaşların rüyası, dolandırıldığını anladığı anda bitiyor. Büyük hayal, karakolda sona eriyor.

KOMŞUDAKİ DOLANDIRICILAR DA TÜRKİYE'YE DADANDI
Kontör ve para dolandırıcılığının uluslararası boyutu da son aylarda yeni türemeye başladı.

Bulgaristan'da organize olarak dolandırıcılık yapan kişiler, Türkiye'den rastgele cep telefonlarına sürekli çağrı yaparak, kapatıyor.

Bulgaristan'ın uluslararası telefon kodu '' 359'' ile başlayan bir telefondan sık sık cevapsız çağrı alan kişiler, merakla bu numarayı arıyor.

Türkçe'yi güzel konuşan şebeke elemanları, arayan kişinin cinsiyetine göre, karşı taraftaki kişiyi kandırmak için tüm hünerlerini sergiliyor. Kimine ''evleniriz'' diyor, kimine ''Türk olduğunu ve Türkiye'de çalışmak için yardım istediğini'' söylüyor.

Şebeke elemanları, kandırmayı başarırsa önce pasaport ve otobüs bileti için para istiyor. Para gelince ikinci kozunu oynayan şebeke elemanları aynı kişiyi bir daha arayarak, ''gümrükte sorun olduğu için gelemediği, mallarına el konuluğu'' yalanıyla tekrar para istiyor.

Ancak bir süre beklediği kişiden haber alamayan ve kandırıldığını anlayan Türk vatandaşları da hayallerinin yanı sıra giden paralarına da ağlıyor.