Domuz gribinde bilanço kabarıyor

Domuz gribi Ankara'dan sonra Diyarbakır'da da okul tatil ettirdi. 6'sı öğrenci 7 kişide domuz gribinin görüldüğü Diyarbakır'da 4 okulda bu hafta eğitim olmayacak. Ankara Bilkent İlköğretim Okulu'ndaki domuz gribi vaka sayısı da 41'e yükseldi.

Anadolu Ajansı 18.10.2009 - 21:25

Domuz gribinde bilanço kabarıyor

Diyarbakır'da domuz gribi vakasının görüldüğü Huzurevleri İlköğretim Okulu ile Hantepe Şehitleri İlköğretim Okulu'nun dün tatil edildiği açıklanmıştı.

Bu iki okulun yakınında bulunan Süleyman Nazif ve Dicle Kent İlköğretim Okulları da vaka görülmemesine rağmen tedbir amacıyla tatil edildi.

Ankara'da geçen hafta domuz gribinin görüldüğü Bilkent İlköğretim Okulu da Perşembe gününe kadar tatil tatilin uzatılıp uzatılmayacağına yarın karar verilecek.

500 BİN DOZLUK İLK PARTİ AŞI İSTANBUL'DA
Öte yandan, Sağlık Bakanlığı'nın domuz gribine karşı aldığı aşıların 500 bin dozluk ilk partisi İstanbul'a geldi.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Novartis firmasından sağlanan ve İtalya'nın başkenti Roma'dan yüklenen aşılar, bugün akşam saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı'na ulaştı. Aşıların Ankara'ya getirilmesi bekleniyor.

İlk parti aşı, Sağlık Bakanlığı'nın Esenboğa Havalimanı yakınlarındaki depolarına intikal ettirilecek ve buradan rastgele seçilen numuneler Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ne gönderilecek.

Burada gerekli testler yapıldıktan sonra aşının uygulanabilir olduğuna karar verilirse aşılar, sağlık kuruluşlarına dağıtılacak.

Yetkililer, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ndeki inceleme sürecinin 5-20 gün arasında değişebileceğini söylediler.

ÖNCELİK DİŞ HEKİMLERİNE
Aşılar, uygunluğu onaylanıp sağlık kuruluşlarına gönderildikten sonra ilk olarak sağlık personeline yapılacak.

Aşılamada poliklinik hizmeti verenlerle enfeksiyon ünitelerinde görev yapan hekim, hemşire ve diğer sağlık personeline öncelik tanınacak.

Aşılama, hem kamu hem de özel sağlık kuruluşlarındaki sağlık personeline yapılacak.

Diş hekimleri de öncelik verilen grup arasında yer alacak. Daha sonra peyderpey diğer sağlık personelinin aşılanması sürecek. Yetkililer, 300-350 bin sağlık personelinin aşılanmasının planlandığını bildirdiler.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, sağlık personelinin domuz gribi virüsü bulaşan vakaların tedavisini üstlenmesi ve herhangi bir biçimde virüs kapmaları durumunda hastalara bulaştırma olasılığı bulunduğu için aşılamada en öncelikli grup olarak belirlediklerini kaydettiler.

HACI ADAYLARI
Öte yandan, hacı adayları da gelen ilk partiyle aşılacak. Hacı adaylarının Suudi Arabistan'a hareketinden önce aşılanmaları gerektiğini belirten yetkililer, bu nedenle hacı adaylarının aşılamada öncelik taşıdığını bildirdiler.

ERZURUM'DA DA BİR VAKA
Öte yandan, Erzurum'da da bir kişide domuz gribi belirlendi.

Erzurum İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik, 5 gün önce Çek Cumhuriyeti'nden dönen ve yüksek ateş şikayetiyle bir hastaneye başvuran 35 yaşındaki M.A.'dan alınan kan numunesinde domuz gribi virüsü saptandığını söyledi.

Vançelik, tedavi altına alınan M.A.'nın 11 aylık bebeğinden de domuz gribi kuşkusuyla kan numunesi alınarak tahlil için Ankara'daki Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ne gönderildiğini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...