DSP Balbay ve Özkan’a kucak açtı

DSP Genel Başkanı Masum Türker 'Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay'ı aday göstermekten memnun oluruz'' dedi.

Anadolu Ajansı 20.02.2011 - 14:00

DSP Balbay ve Özkan’a kucak açtı

DSP Genel Başkanı Masum Türker, ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay'ı 12 Haziran 2011'da yapılması öngörülen genel seçimde partisinden milletvekili adayı göstermekten memnun olacaklarını söyledi.

Partisinin İçkale Otel'de düzenlenen İl Başkanları Toplantısı'na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türker, 12 Haziranda yapılması öngörülen genel seçimde Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay'ın DSP'den aday olacağı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerin de şunları kaydetti:

''Bizim bu iki arkadaşımıza adaylık önerimiz, CHP'nin Genel Başkan Yardımcısı'nın belirttiği gibi özgürlük kazandırmak amacı taşımıyor. Çünkü bunlar aday olup milletvekili seçilseler bile şu anda yargılandıkları davanın niteliği itibarıyla eğer suçlu bulunurlarsa yine mahkum olurlar. Madem ki bu iki arkadaş

siyaseten yargılanıyor, onlara siyasetin yolunu açalım. Kürsü hakkını kullanarak kürsüde görüşlerini rahatça dile getirebilmeliler. Bizim yaklaşımımız budur. Yoksa bu arkadaşların da zaten yapılan açıklamalarında bir özgürlük talebi değil, siyasi olarak görüşlerini dile getirme talepleri var. Biz bu görüşlerimizde de aynen söylediğimiz gibi devam ediyoruz. Arkadaşlarımız seçim kararı alındığı zaman eğer aday olmak isterlerse biz kendilerine de o zaman fiilen karşılıklı olarak öneri de götüreceğiz, onları aday göstermekten memnun oluruz.''

'ECEVİT TEZKEREYE HAYIR DEDİĞİ İÇİN SİVİL DARBE YAŞANDI'
Toplantının açılışında konuşan Masum Türker, Bülent Ecevit'in, ABD'nin Irak'a Türkiye üzerinden müdahale etmesine ''hayır'' dediği için 2002'nin başından itibaren sivil darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldığını ileri sürdü.

Bazı basın yayın organlarının, Ecevit'i ABD Başkanı'nın önünde bacak bacak üstüne atmadığı için eleştirdiklerini ifade eden Türker, ''Şimdi hala AKP'ye yakın medya, Başbakan'ı bacak bacak üstüne attı diye özgüvenli gösteriyor, ama anadili kadar güzel Ingilizce konuşan Ecevit'i bacak bacak üstüne atmadı diye 'uslu çocuk gibi' oturuyor dediler. Orada önemli olan ulusun çıkarını görmektir. Önemli olan, bacak aralığından gol yememekti. Öyle bir gol yedi ki 1 milyon Müslüman öldü Irak'ta'' diye konuştu.

Partisinin seçim stratejisini de anlatan Türker, sosyal içerikli ekonomi politikalarının egemen olduğu, işçi, esnaf, çiftçi ve işsiz haklarıyla ilgili bir program hazırladıklarını kaydetti. Türker, seçim stratejisi kapsamında ayrıca özgürlükler üzerinde duracaklarını da belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...