'DTP'liler için anayasa değişikliğine varız'

Başbakan Erdoğan, DTP’li vekillerin ifade krizine yönelik olası anayasa değişikliğine destek sözü verdi ancak ilk adımı muhalefetten bekliyor.

01.10.2009 - 15:30

'DTP'liler için anayasa değişikliğine varız'

Başbakan Tayyip Erdoğan Meclis açılışına katılmadan önce yaptığı açıklamada DTP’li vekillerin ifade krizinin çözümü yolunda bir zemin oluşursa ve muhalefet bu yöde bir adım atarsa kendi partisinin de destek vereceğini söyledi.

Erdoğan konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “14’üncü maddede bir sıkıntı var bildiğimiz kadarıyla. Bizle ister partiler olsun, ister milletvekili isterse de sıradan bir vatandaş olsun kimsenin düşüncelerinden dolayı yargılanamsını istemiyoruz. Bu konuda muhalefet bir adım atarsa, onlara bir çağrıda bulunuyorum; her türlü desteği vermeye hazırız.”

Muhalefet ise bu konuya pek de sıcak yaklaşmıyıor. CHP’nin bu konuda net tavrı belli değil ancak genel olarak “anayasayı esnetmeyelim” tavrına sahip. MHP’nin ise bu tür bir değişikliğe karşı olduğu biliniyor. DTP de “tüm dokunulmazlkları kaldıralım, sadece bizimle ilgili bir değişiklik yapmayalım” şeklinde bir tavır takınıyor.

Erdoğan ayrıca CHP Lideri Deniz baykal’ın cumhurbaşkanının meclis tarafından seçilmesi öenerisine karşı olduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...