DTP’liler Kuzey Irak'ta, sırada Avrupa var

DTP lideri Ahmet Türk başkanlığındaki Kuzey Irak' giden heyet, Talabani ile görüştü. Türk, Süleymaniye'deki açıklamasında, Kürt sorununun sadece Türkiye'nin istikrarını ilgilendirmediğini söyledi.

NTV Haber 15.09.2009 - 09:24

DTP’liler Kuzey Irak'ta, sırada Avrupa var

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, "Kürt sorununun sadece Türkiye'nin değil, Orta Doğu'nun da istikrarını yakından ilgilendirdiğini" belirtti.

DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, milletvekilleri Sebahat Tuncel, Hatip Dicle, Sevahir Bayındır ve Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Irak'ın kuzeyine giden Türk, Süleymaniye havaalanında Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) yetkilileri tarafından güllerle karşılandı.

Türk, burada yaptığı açıklamada, "Türklerin 4 Orta Doğu ülkesinde yaşadığını, sorunun çözümü konusunda herkese önemli görevler düştüğünü, önemli olanın, Kürt halkını tatmin eden ve özgürlükleri esas alan bir yaklaşım biçiminin ortaya çıkması olduğunu" kaydetti.

"Kürt sorununun sadece Türkiye'nin değil Orta Doğu'nun da istikrarını yakından ilgilendirdiğini" ifade eden Türk, "çözüm için olabildiğince geniş bir mutabakat sağlayarak, farklı ve çeşitli kesimlerin düşüncelerini alarak, doğru bir yaklaşımı ortaya koymak için çaba ve çalışma sürdürdüklerini" söyledi.

DTP heyeti daha sonra Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Süleymaniye'deki evinde görüştü.

Heyetin yarın Erbil kentinde Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Kürt Parlamentosu'nu da ziyaret etmeyi planlayan DTP heyetinin iki gün sürecek temasları sırasında öncelikli gündem maddesi, Türkiye'deki 'demokratik açılım' süreci.

Ahmet Türk, İstanbul'da yaptığı açıklamada da, Talabani ve Barzani'nin görüşlerini almak ve sürece nasıl katkı koyabileceklerini konuşmak istediklerini söylemişti.
DTP lideri Ahmet Türk başkanlığındaki heyetin iki günlük kuzey ırak gezisinin ardından, rota Avrupa'ya çevrilecek.

Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sebahat Tuncel, 28 Eylül'de İsveç'e gidecek. Tuncel, İsveç Parlamentosu'nda düzenlenecek ‘İnsan Hakları ve Kürt Sorunu’ başlıklı konferansta konuşacak.

DTP'nin ekim programında da Brüksel ziyareti var. Partililer, Kürt sorununu Avrupa zemininde daha çok tartışmak için başka Avrupa başkentlerinden de randevu talebin bulundular. Bu süreçte Almanya'da da bir konferans düzenlenebileceği belirtildi.

DTP'lilerin, 17 Ekim'de süresi dolacak ‘sınır ötesi operasyon yetkisiyle’ ilgili tezkerenin süresinin uzatılmaması için de kulis yapmayı planladıkları kaydedildi.

Öte yandan, partinin gezi planında ABD de var. Washington'daki büronun resmi açılışının yapılacağı, Beyaz Saray yetkilileri dahil üst düzey temaslar için de girişimde bulunulduğu belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...