DTP'nin kapatılması AİHM yolunda

BDP Milletvekili Hasip Kaplan, DTP’nin kapatılmasını AİHM’e taşımak için hazırlıklara başladıklarını söyledi.

Anadolu Ajansı 31.12.2009 - 16:48

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, partisinin İstanbul İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi’nin DTP’nin kapatma kararının gerekçesini acele yazdığını savundu.

''İddianamede yer alan 147 delilden sadece 37 tanesi inceleme konusu yapılmış'' diyen Kaplan, ''Leyla Zana'nın DTP'ye üyeliği araştırılmadığı gibi yasaklama nedeni olan konuşmalarının da DTP ile ilgili olmadığı 'bağımsız aday' seçim mitingi konuşmaları olduğu, diğer birçok yasaklı hakkında açılan soruşturma sonuçlarının beklenmediği görülmüştür'' diye konuştu.

Kaplan, iddianamede, ''şiddet eylemi'' bulunmadığını, sadece konuşma ve beyanların esas alındığını, kitap, dergi, internet üzerinden fotokopilerin delil olarak değerlendirildiğini öne sürdü.

Kaplan, ''Kürt sorununda demokratik çözümün istenmesi, 'Kürt halkı' denilmesi, eşit haklar istemi ayrımcılık olarak değerlendirilmiş ve kapatma nedeni yapılmış. Kararın hukuki olmadığı, siyasi bir karar olduğu sonucuna varılarak, parti tüzel kişiliği ve yasaklanan 37 kişi adına AİHM'de dava açma hazırlığına başlanmıştır'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...