Dudak okumayı yalanlayan ifadeler

Dövülerek öldürülen Engin Çeber'in davasında dinlenen tanık, sayımda ayağa kalkmadığı için Çeber'i döven gardiyanların diğer mahkumlara "Bu şekilde davranırsanız böyle cezalandırılırsınız" dediğini söyledi.

Haberler 08.06.2009 - 12:30

Engin Çeber'in Metris Cezaevi'nde dövülerek öldürülmesiyle ilgili dava Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor.

Bugünkü duruşmaya bilirkişi raporu ve Çeber'le aynı koğuşta kalan bir tutuklunun ifadeleri damgasını vurdu.

Geçtiğimiz hafta 5 Haziran tarihindeki duruşmada mahkeme heyetine bir rapor teslim edilmişti. Metris Cezaevi'ndeki gizli kamera görüntülerinin çözülmesi için bilirkişiye verilen raporda dudak okuma yöntemi ile 7 Ekim günü gardiyanların tutuklulara tehdit içren sözler söylediğinin belirlenemediği yer alıyordu.

Fakat bugün tanık olarak dinlenen tutuklu Şükrü Zeren tam tersi iddialarda bulundu. Şükrü Zeren, Çeber’le D-8 koğuşunda kaldıklarını, Çeber’in cezaevine geldiği zaman vücudunda ve başında morluklar ile gözünün morarmış olduğunu, yemek yiyemediğini ve yediklerini de kustuğunu söyledi.

Zeren, Çeber’in özellikle sabah ve akşam sayımlarında ayağa kalkmayı reddettiğini ve bu nedenle baskı gördüğünü öne sürdü.

GARDİYANLAR ÇEBER'İ DÖVDÜ
7 Ekim günü ise aynı şekilde sabah sayımında ayağa kalmak istemediği için Çeber’in gardiyanlar tarafından dövüldüğünü öne süren Zeren, bu sırada kendilerinin yukarı çıkarıldığını, daha sonra aşağı indiklerinde Çeber’in yerde yattığını gördüklerini ve ikinci müdür Fuat Karaosmanoğlu’nun kapıda kendilerine "Bu şekilde davranırsanız böyle cezalandırılırsınız" sözlerini söylediğini iddia etti.

Tutuklu Zeren'in bu ifadesi mahkeme salonunda tartışma yarattı. Özellikle sanık avukatları ve sanıklar buna karşı çıktı.

ÖZGÜR TEKOL HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
Duruşma sonunda mahkeme, dudak okuma raporunu hazırlayan bilirkişi Özgür Tekol hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

TUNCAY ÖZKAN VE ADİL SERDAR SAÇAN TANIK OLABİLİR
Duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na ifade veren Adil Serçan Saçan'ın, Engin Çeber için "Bizim yanımızdaki odada kalıyordu. Onu orada öldürdüler" ve Tuncay Özkan'ın "Çeber yanımızda kaldı. Dövüyorlardı" şeklindeki ifadelerini okudu.

Engin Çeber'in avukatı Taylan Tanay, Tuncay Özkan ve Adil Serdar Saçan'ın tanık olarak mahkemede dinlenmesini talep etti.

Mahkeme, Özkan ve Saçan'ın Metris Cezaevi'nde hangi koğuşlarda ve hangi tarihlerde bulunduğuna dair cezaevine yazı gönderilmesine ve ardından uygun görülmesi halinde tanık olarak dinlenmelerine hükmederek duruşmayı erteledi.

Duruşmaya ara verildiği sırada Çeber'in annesi Rabia Tekin, baygınlık geçirdi.

Duruşma 22 Temmuz’a ertelenirken dinlenemeyen tanıklar zorla mahkemeye getirilecek.

Engin Çeber Sarıyer'de 28 Eylül 2008 tarihinde yaklaşık 10 kişilik bir grup ile dergi dağıtırken gözaltına alınmıştı. Karakoldan Metris Cezaevi'ne götürülen Çeber, burada gördüğü işkence sonucu kaldırıldığı hastanede ölmüştü. Dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, yaşananların ardından Çeber ailesinden ve kamuoyundan özür dilemişti.

Sayfa Yükleniyor...