WWF tarafından küresel ısınmayla mücadele amacıyla bu sene dördüncüsü gerçekleştirilen Dünya Saati (Earth Hour) Kampanyası gerçekleştirildi.

İlişkili Haberler


Kampanya kapsamında ışıklarını bir saatliğine söndüren Empire State Binası, Tapei 101 Gökdeleni, Eyfel Kulesi, Buckingham Sarayı gibi dünyaca ünlü yapılara bu sene Boğaziçi Köprüsü de eklendi.

NTVMSNBC'nin de destek verdiği Dünya Saati Kampanyası'na bu yıl da tüm dünyadan katılım oldu. 

WWF Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, kampanyaya Türkiye'den yaklaşık 5 bin hanenin, 200'ü aşkın şirketin, İstanbul Valiliği'nin ve 7 belediyenin destek verdiğini söyledi.

Baştak, 2007'de Avustralya'da başlayan eylemin, 2008'de küresel iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen evrensel bir kampanyaya dönüştüğünü anlattı. 

DÜNYA ÇAPINDAKİ EN BÜYÜK KAMPANYA
Baştak, 2009'da 88 ülke, 4 bin kentte çok sayıda insanın 1 saat süresince ışıklarını kapattığını anımsatarak, bu yıl da 125 ülkede ''Dünya Saati'' hareketi kapsamında ışıkların söndürüldüğünü söyledi. 

Tolga Baştak, ''Küresel sıcaklık ortalamalarındaki artışın sanayi devrimi öncesindekine göre 2 derecenin üzerine çıkmasını önleyemezsek, yeryüzündeki doğal sistemlerde geri dönüşü olmayan bir yıkım yaşanabilir. İklim değişikliğinin insan kaynaklı boyutu, karbondioksit emisyonlarının azaltılmasıyla önlenebilir. Emisyonları düşürmek ve diğer yandan iklim değişikliğine uyum amacıyla etkin çalışmaları acilen devreye sokmak dünyamızdaki yaşamın sürekliliği için şarttır'' diye konuştu. 

Baştak, kampanyaya destek veren İstanbul Valiliği, İstanbul, Eskişehir ve Antalya büyükşehir belediyeleri ile Kadıköy, Beyoğlu, Eskişehir Tepebaşı ve Balıkesir Susurluk belediyelerine teşekkür etti. 

Boğaziçi Köprüsü'nün dekoratif amaçlı ışıkları saat 20.30'da söndürüldü. Köprünün güvenlik amaçlı ışıkları ise devrede bırakıldı. 

İstanbul'daki bazı şirket binalarının ışıkları da 20.30-21.30 saatleri arasında kapatıldı.

Boğaziçi Köprüsü 1 saatliğine karardı...
Boğaziçi Köprüsü 1 saatliğine karardı...

SIDNEY'İN DE IŞIKLARI KAPANDI
''Dünya Saati'' eylemi çerçevesinde, Avustralya'nın başkenti Sidney'de opera binasının ve köprünün ışıkları kapatıldı.

Limandaki yolcu gemileri, Avustralya saati ile 20.30'da, sirenlerini çalarak, eylemin başladığını haber verdi. Milyonlarca Avustralyalı da eyleme katılarak ışıklarını kapattı.

Eylemin Avustralya yetkilisi Andy Ridley, Brezilya'dan ABD'ye, Kanada'dan Avustralya, Japonya ve Hindistan'a kadar bir ülkeler mozaiğinin bu yıl eyleme katıldığını belirterek, memnuniyetini dile getirdi.

Avustralya'da eylemin başlamasından üç saat önce, Yeni Zelanda'nın Chatham takım adalarında jeneratörler kapatılmış ve sadece kamu yararına 12 ışık açık kalmıştı.