'Dünya' 1 saatliğine karanlığa gömüldü

'Dünya', küresel ısınmaya dikkati çekmek amacıyla Avustralya'dan başlayan ve 84 ülkeyi kapsayacak olan '1 saat karanlık eylemine' yanıt veriyor.

28.03.2009 - 13:05

'Dünya' 1 saatliğine karanlığa gömüldü

Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı'nın (World Wildlife Fund-WWF) çağrısı üzerine düzenlenen ‘Dünya Saati’ eylemine birçok ülke katıldı.

Avustralya'nın Sidney kentinde TSİ 11.30'da start alan eyleme Çin, Mısır, İngiltere, Fransa, Endonezya gibi ülkeler 1 saat süreyle ışıkları kapatarak destek verdi.


"Dünya Saati" adlı kampanya çerçevesinde Paris'teki Eyfel Kulesi, Mısır'daki Gize Piramitleri, İngiltere'nin başkenti Londra'daki Big Ben saat kulesi ve parlamento binası, İtalya'daki antik Kolezyum gibi önemli yerler karanlığa gömüldü.

İlk olarak iki yıl önce Avustralya'da başlatılan kampanyaya bu yıl tüm dünyadan 3 bin 929 kent, kasaba ve yerleşim bölgesinden 1 milyar insanın katılması bekleniyor.

WWF-Türkiye de yaptığı yazılı açıklamayla herkesi küresel iklim değişikliğine dikkati çekmek amacıyla bugün yapılacak "Dünya Saati" eylemine katılmaya çağırmıştı.

Geçen yılki eyleme çeşitli ülkelerden 50 milyon kişinin katıldığını hatırlatan WWF, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ve Nobel Barış Ödülü sahibi Desmond Tutu gibi kanaat önderlerinin, herkesi "Dünya Saati" eylemine katılmaya davet ettiğinin altını çizdi.

'Dünya' 1 saatliğine karanlığa gömüldü

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...