İstanbul 2010 AKB Ajansından yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği ülkelerinden çağdaş sanatlar alanında önemli projelere imza atmış sanatçılara İstanbul'da belirli bir süre yaşama, çalışma ve sanat üretim olanakları sağlanmasını içeren, ''İstanbul'da Yaşıyor ve Çalışıyor'' projesi kapsamında, dünyaca ünlü sanatçılar ağırlanıyor.

İtalyan sanatçı Remo Salvadori, İspanyol sanatçı Antoni Muntadas ve İngiliz fotoğraf kuramcısı Victor Burgin'i ağırlayan İstanbul'un dördüncü konuğu çağdaş sanat alanında dünyanın önde gelen isimlerinden Peter Kogler oldu.

İstanbul 2010 AKB Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt ile Peter Kogler arasında, sanatçının kente yapacağı çalışmalara ilişkin protokol imzalandı.

İmza töreninde konuşan Kogler, yalnız Avrupa'nın değil, dünyanın en heyecan verici şehrinde bulunmaktan ve burada çalışmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kogler, İstanbul'un çok hızlı değişen bir şehir olduğunu ve sanatçılara ihtiyacı olan birçok unsuru sunduğunu belirterek, İstanbul ve Türk kültürünün, proje kapsamında üreteceği ''halı'' için çok uygun olduğunu anlattı.

Yılmaz Kurt da dünya çapında çok önemli işlere imza atmış bir sanatçının, genç sanatçılara kendisiyle birlikte çalışma imkanı vermesinden ve şehir için bir üretim gerçekleştirecek olmasından büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti.

PETER KOGLER KİMDİR?
Peter Kogler, 1959 yılında Avusturya'nın Innsbruck kentinde doğdu. Viyana Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisinde öğrenim gören Kogler'in 1979 yılından bu yana eserleri 46. Venedik Bienali (1995), Documenta X-Kassel (1997), Expo-Hannover (2000), Villa Arson-Nice (2002), Kunstverein-Hannover (2004), Galeri Crone-Berlin (2004) olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde sergilendi.

Viyana Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisinde profesör olarak master düzeyinde bilgisayar ve video art alanlarında dersler veren Kogler, 1980'lerden bugünlere dijital teknik olanakları ve süreçlerini araştırarak ve kullanarak dijital resim üretiyor ve bunları çeşitli mimari içine, mekanları algılama süreçlerini değiştirecek biçimde yerleştiriyor.