Eczaneler kepenk indirdi

Eczaneler, ilaç fiyatlarındaki indirim nedeniyle bugün kepenk kapattı. Eczaneler kapılarına "Bugün kapalıyız, yarını bilmiyoruz" şeklinde yazı astı.

03.12.2009 - 16:01

Eczaneler kepenk indirdi

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ilaç fiyatlarına ilişkin yeni düzenlemesi bugün yürürlüğe girdi.

Yeni düzenlemeyle 3 bin 150 kalem ilacın fiyatında değişiklik oldu. Bir grup ilacın eczane fiyatı düşerken, diğer ilaçların ise sadece kamuya satış fiyatında indirim yapıldı.

Sözkonusu ilaçları daha önce yüksek fiyattan aldıklarına dikat çeken Eczacılar Birliği, zararın karşılanmasını istiyor.

Birçok kentte eczaneler bugün açılmadı. Yalnızca nöbetçi eczaneler hizmet veriyor.

HASTALAR SİTEMLİ
İstanbul’da eczaneler kapılarına ''Eczaneler can çekişiyor, bugün kapalıyız yarını bilmiyoruz. Teker teker kapanacaktık hep beraber kapattık'' yazılı dövizler astı.

Büyük hastanelerin bulunduğu bölgelerdeki nöbetçi eczanelerde yoğunluk yaşandığı ve vatandaşların eczane önlerinde kuyruklar oluşturduğu görüldü.

Nöbetçi kalan bazı eczanelerin yetkilileri, ilaç fiyatlarının yarı yarıya düşmesinin kendilerini zor durumda bıraktığından yakındı.

Eczane önünde ilaç almak için bekleyen vatandaşlar ise hastalarına ilaç ulaştırmakta zorlandıkları için sitem etti.

BAKAN DİNÇER'DEN TEHDİT
Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, kepenk kapatma eylemi yapmaya hazırlanan eczaneleri uyardı.

Dinçer, "Kepenklerini kapatırlarsa sözleşme hükümleri neyse uygularız. Sözleşme iptal edilir mi,  sözleşme hükümleri neyse onu yaparız. Hüküm fesih gerektiriyorsa yapar mısınız. Zannediyorum yaparız" diye konuştu.

Dinçer, eczanelerin karlarından yüzde 1.5 oranında fedakarlık yapması halinde sorunun çözüleceğini söyledi.

Dinçer, "İmzaladığımız mutabakatta eczanelerin fiyat farkından kaynaklanan zararlarını telafi etme sözü var. Eczanelerin tedirginlik duymasını gerektirecek bir durum yok, zararlar ilaç sanayi tarafından karşılanacak" dedi.

İNDİRİM YÜRÜRLÜKTE
İlaç fiyatlarını yeniden düzenleyen 2008 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, depocuya satış fiyatı 3.56 liranın altında olan ilaçlar için KDV dahil perakende satış fiyatı üzerinden yüzde 4 oranında indirim uygulanacak. İndirimli bedel üzerinden eczacı indirimi de yapılacak.

20 yıllık olarak belirlenmiş ilaçlardan depocuya satış fiyatı 6.79 liranın üzerinde olan ilaçlara referans fiyat alana kadar yüzde 23 iskonto uygulanacak.

Jeneriği olmayan orijinal ilaçlar için iskonto yüzde 23 olacak.

Referansın altında fiyat almış jeneriği olmayan orijinal ilaçlarla orijinali olmayan jenerik ilaçlar için yapılacak mahsuplaşma işleminde, ilave yüzde 12 iskonto dikkate alınacak. Mevcut iskontosu yüzde 23'ün üzerinde olan ilaçlar için ilave yüzde 12 iskonto uygulanmayacak.

20 yıldan eski ilaç statüsü kazanmış ve depocuya satış fiyatı 6.79 liranın altında olan ilaçlar, depocuya satış fiyatı 3.56 liranın altında olan bütün ilaçlar, reçetesiz ilaçlar, kan ürünleri, tıbbi mamalar, radyofarmasötik ürünler ve enteral beslenme ürünleri için yüzde 23'lük iskonto ve mahsuplaşmada ilave yüzde 12'lik iskonto yapılmasına ilişkin hükümler uygulanmayacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...