Ege'de bir göçmen faciası daha

İzmir'in Menderes ilçesi Özdere beldesi açıklarında göçmenleri taşıyan bir tekne battı. Kazada, biri çocuk 8 kişi hayatını kaybetti. 4 kişiyi arama çalışmaları ise devam ediyor.

16.04.2014 - 12:52

Ege'de bir göçmen faciası daha

İzmir'in Menderes ilçesi açıklarında Suriyeli kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu 8 kişi hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, 4 kişilik tekne 16 yolcusuyla gece yarısı Samos Adası'na gitmek üzere İzmir'in Gümüldür beldesinden yola çıktı.

Tekne 4 kilometre açıldıktan sonra aşırı yüklenme sonucu battı.

Olay, sahil güvenlik ekiplerinin sabah saatlerinde Tavşan Adası açıklarında bir ceset bulmasıyla ortaya çıktı.

Bölgede arama yapan ekipler 4 kişiyi kurtardı. Tavşan Adası açıklarında yoğunlaşan çalışmalara 1 uçak ve 2 helikopter de havadan destek verdi.

Yapılan aramalarda 7 kişinin daha cesedine ulaşıldı. Ölenler arasında 5 yaşındaki bir kız ile annesi olduğu sanılan bir kadın olduğu da belirtildi.

4 kişiyi arama çalışmaları ise devam ediyor.

ENKAZA ULAŞILDI
Öte yandan arama kurtarma çalışmalarını sürdüren Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı Dalış Emniyet Güvenlik ve Arama Kurtarma (DEGAK) timleri, batan tekneye ulaştı.

Fethiye Limanı'na kayıtlı olduğu belirlenen "Mariah" adlı tekne, diğer teknelere bağlanarak Gümüldür Balıkçı Barınağı'na çekildi.

Teknenin içerisinde kaçaklara ait iki valiz, yedek mazot bidonu ile bir çift palet ve şnorkel bulundu.

1 GÖZALTI, 2 KİŞİ ARANIYOR
Bölgedeki güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyen jandarma ekipleri, Suriye uyruklu bir organizatörü Basmane'de gözaltına aldı. Olayla ilgili iki kişinin daha arandığı öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...