Ekonomide 2013

2013 yılı, 2012 yılında yaşanılandan ek çok gerginliğin daha az olacağı bir dönemi temsil etmekte. Satürn Akrep burcunda 30 yıllık dönemde yeni yapılanmalar ve yeni ekonomik ve siyasi oluşumlar yaratacak.

Ekonomide 2013

2013 yılı, 2012 yılında yaşanılandan ek çok gerginliğin daha az olacağı bir dönemi temsil etmekte. Satürn Akrep burcunda 30 yıllık dönemde yeni yapılanmalar ve yeni ekonomik ve siyasi oluşumlar yaratacak.

Bunları yılın ilk ayından itibaren hızla görmeye başlayacağız. Akrep burcunun etkin olduğu yıllar, hava sıcaklıklarının normalin çok altında, enerji ve ısınma giderlerinin çok yüksek olduğu yıllardır. Bu da, ekstra birşekilde ısınma harcamalarımızı arttıracak. Asrın kışı diyebileceğimiz türde bir kış yaşarken, genel anlamda milli ekonominin çevremizdeki pek çok ülkeye gore çok daha iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz. Toprak altı zenginlikler, petrol, doğal gaz gibi konularda önemli yatırımlar 2013 yılının Nisan ayından itibaren ve Ağustos ortası olumlu haberler şeklinde karşımıza çıkarken Jüpiterin de İkizler burcundaki hareketi sebebi ile, demir yolları ve hava yollarında da çok ciddiye alınacak büyümeler görünecektir.

Genel anlamda 2013 yılı, ilk 4 aylık dönem hisse senetlerinde ve belli borsa endeksinin yükselten bazı holding senetlerinde ciddi yükselişler olurken, borsa, tahvil ve bono piyasalarında da olumlu gelişmeler göreceğiz.

2013, ekonomik büyümenin çok fazla olmayacağı, cari açığın kısmen iyileşeceği, sınırlarımızdaki ülkelerin göstermiş olduğu risklere ragmen, bankacılık ve finans piyasalarının da iyi olduğu bir yıl olacak. Satürn Akrep yılları, bilhassa lüks tüketim maddelerinde yeni vergilerin geldiği yılların olması ile ünlüdür. Keyif verici maddeler, alkol, tütün gibi konularda ciddi vergi artışları ile karşılaşırken, ulaşım ve sağlık hizmetlerinde indirimler, halkın yüzünü biraz olsun güldürecektir.

Yılın geneline bakacak olursak, 25 Nisandaki Ay tutulması , 10 Mayıs Güneş Tutulması , 25 Mayıs Ay tutulması ve Jüpiterin 26 Hazirandan itibaren Yengeç burcuna geçişi, ülkedeki şartların kısmen düzeleceğini, dünyada bazı ülkelerde hala sürmekte olan ekonomik problemlere ragmen, krizlere karşı direncimizin de ciddi artacağını göstermektedir.

Zorlu bir sürecin içinde, çok fırtınalı bir denizde güvenle yol almaktayız. Her ne kadar, belli kesimlerdeki tüketim azalmasa bile, en azından yabancı yatırımcının gözünün ciddi olarak üzerimizde olduğunu da unutmamalıyız. Bu bize, ülkemizin yatırım yapılabilirlik endeksini güçlendirirken, yabancı kaynakların ülkemize bilhassa yılın ikinci döneminden itibaren ( Ağustos-Aralık ) çok daha fazla geleceğini göstermektedir.

Değerli madenlerde zaman zaman düşüşler, hisse senetlerinin ise çok daha gözde olduğu bir yıla girerken, genel anlamda faizlerde yılın ilk 5 aylık döneminde düşük seyredecektir.

Dövizin güvenli liman olduğu, borsanın geçtiğimiz yıllara gore çok daha karlı olduğu, faiz getirisinin de düşük olacağı bir döneme giriyoruz.

Herkese Bol Şans..

Astrolog Oğuzhan Ceyhan
http://www.bilincokulu.com

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...