Ekonominin eğlenceli filmi NTV'de

Ünlü yönetmenlerin katkılarıyla ekonominin eğlenceli filmi 'Ekonomanyak', bu akşam ilk bölümüyle NTV'de.

19.10.2011 - 10:45

Ekonominin eğlenceli filmi NTV'de

NTV’den sıradışı bir belgesel daha. Dünya ekonomik kriz ile boğuşurken iktisatçı Steven D. Levitt ve Stephen Dubner’ın basmakalıp ekonomi ve insan davranış kalıplarına karşı duran çoksatar kitabının merakla beklenen, eğlenceli film versiyonu “Ekonomanyak” (Freakonomics) NTV Belgesel Kuşağı’nda. Bu yıl İstanbul Film Festivali’nde de gösterilen film iki bölüm olarak Çarşamba akşamları 22:15’de NTV’de yayınlanacak.

Ekonomanyak (Freakonomics), iktisatçı Steven D. Levitt ve Stephen Dubner’ın basmakalıp ekonomi ve insan davranış kalıplarına karşı duran kitabının merakla beklenen, eğlenceli film versiyonu. Film, belgesel sinemanın tüm yıldız yönetmenlerini bir araya getirip, derdini kışkırtıcı olduğu kadar eğlenceli incelemelerle anlatmakta. Kitabın farklı bölümlerine dayanan öykü dört bölümden oluşuyor: Bebek isimleri ile suç oranı ilişkisi, Sumo güreşindeki yolsuzluklar, 1990’larda suç oranlarındaki şaşırtıcı düşüşün tartışmalı nedenleri ve son olarak da öğrencilere notlarını yükseltmeleri için para teşviki sağlanması.

ÜNLÜ YÖNETMENLER GÖREV BAŞINDA
Chad Troutwine, Ekonomanyak kitabını okuduktan sonra “Bu bir film olmalı” diye düşünür. Bir girişimci ve film yapımcısı olarak adeta bir genç Howard Hughes hevesiyle çılgın fantezilerinin peşine düşme konusunda oldukça başarılı olur.

Troutwine, yaklaşık bir yıl boyunca yazarların peşini bırakmaz ve sonunda azminin karşılığını alır. Kitabın sinema haklarını elde eder ve her bir bölüm için bir yönetmen ekibiyle çalışır. Sun Dance Film Festivali’nde “Super Size Me”nin yönetmeni Morgan Superlock ile biraraya gelir ve çok hızlı bir şekilde onu projeye dahil eder. Ardından ona daha sonra “Jesus Camp”tan Heidi Ewing ve Rachel Grady’i öneren “Enron: The Smartest Guys in the Room” ile Akademi Ödüllü almış olan Alex Gibney’i dahil eder. Superlock, ona “Why We Fight” ile Sundance Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan Eugene Jarecki’yi önerir.

Son olarak Troutwine, filmin giriş ve bölümler arasındaki bağlantıları çekmesi için The King of Kong’un yönetmeni Seth Gordon’u projeye dahil etmiştir.

Ekonomanyak, Tribeca Film Festivali’nin kapanış filmi olur ve 1.000’den fazla festival katılımcısı ile birlikte Rober DeNiro’ya galasını yapar.

AVATAR’I GEÇEN FİLM!
Troutwine, kitabın yazarları Levitt and Dubner’e karşın emsalsiz bir dağıtım stratejisi izlemiş. Film, Apple itunes’ta öde-izle sistemiyle yayınlandı. Bir anda film itunes store’da belgesel kategorisinde en üst sıraya yükselmiş ve zamanla tüm filmler arasında Top 30 içinde yer almış (Avatar filminin hemen üst sırasında yer almıştır).

Film, daha sonra seyircinin istediği tutarı ödeyebildiği bir sistemde sinemalarda gösterildi. İstediğin kadar öde gösterimleri ve alışılmışın dışında izlediği serbest strateji ile Ekonomanyak, bağımsız film dağıtım sektöründe yeni bir dönem başlattı.

NE DEDİLER?
Sadece ilginç değil aynı zamanda oldukça eğlenceli. Herhangi bir sinema izleyicisinin bu filmden sıkılması imkansız olurdu. Ekonomanyak, ilginç, hoş, bazen yüksek sesle güldüren, sade ve fantastik bir belgesel. – CINEMABLEND

Ekonomanyak keyifli, canlandırıcı ve şaşırtıcı bir yolculuk. – NEW YORK POST

...izlemeye değer.– TIME MAGAZINE

... karmaşıklığını çözen üstün bir yapım. – CHICAGO SUN-TIMES

Mozaiğin birer parçası olan bölümler arasında en ufak bir zayıf geçiş yok.– HUFFINGTON POST.

Ekonomanyak, 1. Bölüm Çarşamba 22:15, tekrarı ise Cumartesi 14:15’te NTV’de…

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...