Ekşi Sözlük yazarları ifadeye çağrıldı

50'ye yakın Ekşi Sözlük yazarının, sitedeki bazı dini konulu başlıklar nedeniyle ifadeye çağrıldığı belirtildi.

21.06.2011 - 13:18

İstanbul polisinin yaklaşık 50 ekşisözlük yazarını ifadeye çağırdığı ortaya çıktı.

Ekşisözlük yöneticilerinin savcılık talebi üzerine bazı kullanıcıların IP bilgilerini verdiği söylenirken, bir kullanıcı polisin kendisine IP'lerin ADSL hizmeti takibi yoluyla bulunduğunu söylediğini belirtti.

Site yöneticileri eleştiri konusu olurken, şirket avukatı sitedeki açıklamasında tüm web sitelerinin yasa gereği kullanıcılara ait son 6 aylık IP bilgilerini saklamak, savcılık talebi halinde herkesin bu bilgileri vermek zorunda olduğunu bildirdi.

Ekşisözlük'teki bazı 'dini içerikli' mesajlar yüzünden ifadeye çağrıldığı belirtilen yazarlardan biri, FriendFeed'de Rapri Sokapri nickiyle olayı şöyle anlattı:

"Az önce kapıya iki sivil polis geldi, bizim evden Kuran ve Muhammed hakkında Ekşi Sözlük'e bir şeyler yazıldığını ifade etti, nick filan da verdi. Gayrettepe asayişe mi ne çağırıyor, sorgu alınacakmış, nedir bu böyle şaka mı?"

Soruşturmanın ayrıntıları ifadesi alınan bir yazarın entry'siyle ortaya çıktı. "Degisen" nick'ini kullanan yazar ise başına gelenleri şöyle yazdı: "Bugün itibariyle Gayrettepe'de bilişim suçları biriminden iki memur arkadaşa ifademi verdim. Yalnız başlıktaki dezenformasyonu düzeltmek lazım. Memurlara sorduğum ve net cevap aldığım üzere Ekşisözlük'ten herhangi bir bilgi talepleri olmamıştır. Adsl kaydı üzerinden gelmektedirler. Eldeki diğer bilgiler; toplam yaklaşık 50 yazar için ifade almaktadırlar. 14'er bundle'lar halinde yazarları ekiplere arasında paylaştırmışlar. Şikayetçi anladığım kadarı ile Adnan Oktar. Suçlama halkın manevi değerlerini rencide etmek gibi bir madde. Yalan, sıkma falan diyenlere ifade fotokopimin scan'ini zevkle yollayabilirim. Buradan polis arkadaşlara çok teşekkür ederim. Kibar, anlayışlı davranışları için. Biri ile sigara bile içtik. Güzel muhabbet ettik. Senin benim gibi adamlar neticede.”

'GEREKSİZ HER TÜRLÜ BİLGİ İSTENİYOR'
Ekşsözlük'te 'kanzuk' rumuzuyla yer alan firma avukatı Başak Purut tarafından yapılan açıklamada, savcılığın yerli yersiz her şikayete ilişkin IP bilgisi istediğini, kendilerinin onlarla iki kere konuşarak sadece suç unsuru taşıdığı iddia edilen mesajlara ilişkin bilgilerin verildiğini bildirdi. Purut şöyle yazdı:

"Savcılık bilgileri neden istiyor? İşte asıl sorun bu ama yazarlar bu bilgilerin neden istendiğine değil de, bilgileri vermek zorunda olan Ekşi Sözlük'ün neden verdiğine takılıyorlar. Bir suç işlendiyse failin tespiti için savcı her türlü araştırmayı yapar, her bilgiyi ister, bazıları hakim kararına tabidir ama genelde hakimler de savcı taleplerini incelemeden onaylarlar, o yüzden savcı ne isterse olur (kendi telefonunu dinlettiren hakim) bu kadar. GSM operatöründen hangi gün kime mesaj attığınızı da öğrenir, bankada kaç paranız olduğunu da. Hatta cep telefonunuz açıksa o an nerede olduğunuz bilgisini dahi öğrenir.

"Temel sorun bu bilgilerin neden istendiğidir. Yıllardır anlattığım üzere, savcılık bir şikayet geldiğinde şikayet hakkında takipsizlik kararı verecekse dahi, hiç gerek olmadığı halde şüphelinin tespiti ve ifadesine başvurulması yoluna gider. Temel sorun bu. Savcı önüne gelen neredeyse her şikayeti bu çarka sokmakta, hem kendi yükünü, hem polisin yükünü arttırmakta, isteyerek veya istemeyerek insanlar üzerinde korku yaratmakta. Gündemdeki talebe ilişkin olarak savcıyla iki kere konuşuldu, tümünü değil, sadece suç unsuru olduğuna kanaat getirdiklerini vermek istedik zira yerli, yersiz, mantıklı, mantıksız tüm şikayetlere ilişkin IP bilgilerini istedi savcılık."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...