Elektrik kesildi, Marmara'da hayat durdu

Marmara'da 6 ilde elektrik kesintisi yaşandı. İstanbul'da meydana gelen kesinti nedeniyle metro ve tramvay seferleri yapılamıyor. Kesintinin Bursa-Sakarya arasındaki trafonun patlamasından kaynaklandığı açıklandı.

Elektrik kesildi, Marmara'da hayat durdu

İstanbul dahil olmak üzere toplam 6 ilde elektrik kesintisi yaşandı.

İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Kocaeli ve Sakarya'da yaşanan kesinti hayatın adeta durmasına neden oldu.

İstanbul'da, elektrik kesintisi nedeniyle metro ve tramvay seferleri saat 13.43'ten itibaren durdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, elektrik kesintisi sonrası Şişhane-Taksim-Hacıosman metro hattında meydana gelen arıza dolayısıyla metro seferlerinin gerçekleştirilemediği kaydedildi.

Arızanın giderilmesinin ardından seferlerin normale döndüğü açıklandı.

İstanbul'da birçok ilçeye uzun süre elektrik verilemedi. Kesinti nedeniyle kombiler çalışmadığı için soğuk havada vatandaşlar zor anlar yaşadı.

TELEFONLAR KİLİTLENDİ
Kesinti sonrasında İstanbullular Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş (BEDAŞ) ve Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (AYEDAŞ) telefonlarını kilitledi. Yetkililer, yaşanan kesintinin kendileriyle bir ilgisinin olmadığını belirtti.

BEDAŞ Sistem Koordinasyon Müdürü Rana Yalçın, TEİAŞ'tan aldığı bilgiye göre, kentin Avrupa ile Anadolu yakasını birleştiren 380 kilovatlık enerji nakil hattında frekans kayması oluştuğunu ve sorunun giderilmeye çalışıldığını söyledi.

TRAKYA'DA DA KESİNTİ
İstanbul dışında Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Kocaeli ve Sakarya'da da elektrik kesintisi meydana geldi. TEİAŞ'ın Babaeski Grup Müdürlüğü tesislerindeki 150 bin voltluk yüksek gerilim hattında meydan gelen arızanın giderildiği, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'ye kademeli olarak enerjinin verildiği belirtildi.

KESİNTİNİN SEBEBİ BELLİ OLDU
Marmara'da 6 ili elektriksiz bırakan sorunun Bursa'daki arızadan kaynaklandığı açıklandı. TEİAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada, saat 13.42'de olumsuz hava koşulları nedeniyle Bursa Doğalgaz Santrali'nde Adapazarı hattına ait gerilim trafosunun patlaması sonucunda meydana gelen teçhizat arızaları sonucunda Adapazarı'ndan İstanbul'a kadarki iletim tesislerinde arızalar olduğu ifade edilerek, bunun sonucunca Adapazarı’dan Babaeski’ye kadar olan elektrik sisteminde kesintiler oluştuğu belirtildi.

Saat 14.15'ten itibaren peyderpey sistemin toparlanmaya başladığı belirtilen açıklamada, saat 16.15 itibarıyla sistemin yüzde 80'lik bölümüne elektrik verildiği kaydedildi.

İBB'DEN KOMBİ UYARISI
Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Bursa kaynaklı sorun nedeniyle kentte yaşanan elektrik kesintisi üzerine İstanbul'a doğalgaz verilemediği ve raylı sistem hatlarında sefer yapılamadığı belirtilerek, yolcuların tahliyesinde ve nakillerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı kaydedildi.

Açıklamada "Doğalgaz kullanan vatandaşlarımızın elektrik gelinceye kadar kombilerini kapalı tutması ve elektriğin gelmesinin ardından kombilerini hemen açmamaları gerekmektedir'' denildi.

Sayfa Yükleniyor...