'Emekliliği hemen olmaz'

YAŞ'taki atama kriziyle ilgili olarak bu akşam Genelkurmay Başkanı’yla görüşeceğini belirten Başbakan Erdoğan, emekli olmak isteyen Orgeneral Atilla Işık’ın dilekçesinin işleme hemen konulmayacağını söyledi.

06.08.2010 - 16:15

'Emekliliği hemen olmaz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Eskişehir'e gitti.

Başbakan Erdoğan, trende  Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) yaşanan atama krizi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, YAŞ toplantısında Genelkurmay Başkanı'nın tekliflerde bulunduğunu, kendisinin ve Milli Savunma Bakanlığının da teklifleri Cumhurbaşkanı'na ilettiğini, Cumhurbaşkanlığının da bu teklifleri onaylayabileceğini ya da iade edebileceğini söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bu yılki toplantıda Milli Savunma Bakanı ve benim de uygun bulmadığım bazı teklifler oldu. Bunun dışında diğer tayin ve terfi işlemleri imzalandı. Cumhurbaşkanımız da onadı. Genelkurmay Başkanlığı konusunda... 30 Ağustos'a kadar görevi var. 30 Ağustos'ta emekliliği söz konusu. Ondan sonraki orgeneral... Yasalara göre kuvvet komutanı olabilir. Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu kararıyla atanır. Şu anda görüşmelerimiz devam ediyor. İsim üzerinde mutabakat sağlanırsa kararname bir gün içerisinde çıkar. Bu önemli bir mesele değil.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı olayı var. Bu konuda da Genelkurmay Başkanımızın teklifi oldu. Bu teklif inha edilmemiştir. Burada farklı bir ismi Genelkurmay Başkanı bana teklif edebilir. Ama henüz bir teklif bana gelmedi, bunu bekliyoruz. Böyle bir teklif gelirse değerlendirir, adımımızı atarız.''

'GÖRÜŞMEYİ BAŞBUĞ İSTEDİ'
Başbakan Erdoğan, bu akşam Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile bir görüşme yapacağını, görüşme teklifinin Başbuğ'dan geldiğini, ancak konusunu şu anda bilmediğini söyledi.

Atamalarla ilgili ay sonuna kadar atılabilecek adımların söz konusu olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Bu konuda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. TSK kurum olarak oturmuştur. Kurum olarak çalışmasını devam ettirebilir'' dedi.

'BAŞBUĞ'A TEKLİF YOK'
Erdoğan, bir soru üzerine Orgeneral Başbuğ'un görev süresinin uzatılması konusunda bir teklifte bulunulmadığını kaydetti.

Atamalar konusunda karşılıklı mutabakat sağlanmasının daha sağlıklı olacağını vurgulayan Erdoğan, görüşmelerin devam ettiğini, TSK'nın yasası gereği her şeyin açık ve net olduğunu, kendilerinin de bu yasa çerçevesinde görevlerini yerine getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

'EMEKLİLİK HEMEN İŞLEME KONULMAZ'
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na önerilmediğni belirten Erdoğan, "Kendisinin emeklilik talebi söz konusu. Emeklilik talebinin anında işleme konulması da söz konusu değil. Emeklilik talepleri ay sonuna kadar değerlendirilir, devam edebilir. Ama Milli Savunma Bakanımızın imzaladığı anda kabul edilmiş sayılır'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...