'En çok simiti özledim'

DEP kurucusu Yaşar Kaya, 21 yıl sonra Türkiye’ye geri döndü. Çıkarıldığı mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Kaya, adliye çıkışında "En çok neyi özlediniz?" sorusuna, "Simit" yanıtını verdi.

Anadolu Ajansı 17.04.2014 - 13:48

'En çok simiti özledim'

Kapatılan Demokrasi Partisinin (DEP) kurucusu ve yazar Yaşar Kaya, 21 yıl sonra Türkiye'ye döndü.

Esenboğa Havalimanı’na gelen Kaya, eşi Yurda Alaca, kızı Berivan Kaya ve yakınları tarafından karşıladı.

Yaşar Kaya, aprondan alınarak, ifade vermek için Ankara adliyesine götürüldü.

Kaya'nın eşi Yurda Alaca, buruk bir sevinç yaşadığını belirterek şunları söyledi:

"Eşimin sağlığı hiç iyi değil, tekerlekli sandalye ile geliyor. Eşim demokrasiden, barıştan ve özgürlükten yana birisi. Eline hiç silah almadı, hiçbir suç işlemedi. Sadece parti başkanı olduğu için faili meçhul cinayetler listesinde ismi vardı yurtdışına gitti. Başka bir ülkede yaşamak çok zor. İnsanların özgür ve demokratik şartlarda kendilerini ifade etmeli.

Barışın gelmesini hepimiz istiyoruz, anaların yüreği yanmasın, 1 yıldır şehit cenazeleri gelmiyor. İnşallah çözüm süreci başarıyla neticelenir. Başbakan Erdoğan, rolü çok büyük, inşallah o da muvaffak olur ve barışı iki halkın arasında sağlar, barışı sağlarsa ismi tarihe geçer."

'TÜRKİYE'Yİ BÖLMEYE ÇALIŞTINIZ MI?'
''Sürgündeki Kürt Parlamentosu'' ile ''Kürdistan Ulusal Kongresi''nin oluşumunda yer alan 31 kişiyi "silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" suçundan yargılayan Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan Kaya hakkındaki suçlamaları reddetti.

Kaya, "Sürgündeki Kürt Parlamentosunu 1995'te Lahey'de kurduk. 6,5 yıl başkanlığını yaptım. Bu parlamento tamamen akademik kuruluştur. Her şey izinli ve illegal hiçbir faaliyeti yoktur. Gizli bir faaliyette bulunmamıştır, 12 ülkede genel kurul yapılmıştır. Dünyaca bilinen bir kurumdur. Genel başkanlığını yaptığım dönemde yapılan faaliyetlerin arkasındayım" diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Bahattin Özbaş'ın, "Bu örgüt Türkiye Cumhuriyeti'ni bölmeye yönelik faaliyetle suçlanıyor. Böyle bir faaliyet var mıydı?" sorusuna Kaya, "Böyle bir faaliyeti yoktur. arlamentonun görevi parlamenter sınırları içerisinde rejimini tanıtma çalışmaları vardır. Türkiye aleyhine hiçbir şey söylenip yazılmamıştır" yanıtını verdi.

'EN ÇOK SİMİTİ ÖZLEDİM'
Mahkemenin hakkında tutuksuz yargılanma kararı verdiği Kaya, adliyeden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çözüm sürecine katkıda bulunacağını ancak siyasete atılmayacağını ifade eden Kaya, "En çok neyi özlediniz?" sorusuna "En çok simiti özledim" yanıtını verdi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, sağlık durumlarını ve yaşlarının ilerlemiş olmasını dikkate alarak kapatılan Demokrasi Partisinin (DEP) Genel Başkanı Yaşar Kaya, Yusuf Serhat Bucak ve Şerafettin Kaya'ya 3 ay içinde Türkiye'ye gelmeleri halinde "tutuklanmama güvencesi" vermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...