En iyi filme 150 bin TL

Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde ''En İyi Film'e Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilecek ödül, 50 bin TL'den 150 bin TL'ye çıkarıldı.

Bu yıl 30'uncu kez düzenlenecek İstanbul Film Festivali, Akbank'ın sponsorluğunda 2-17 Nisan 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında verilen Altın Lale Ulusal Yarışma'nın para ödüllerinin arttırılırken, jürinin seçeceği ''en iyi film''e Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen ödül, 50 bin TL'den 150 bin TL'ye çıkarıldı.

'En İyi Yönetmen' ödülü ise 50 bin TL, 'En İyi Kadın Oyuncu' ve 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülleri ise 10'ar bin TL olarak belirlendi. 'Jüri özel ödülü' de 2011 yılında ilk defa maddi bir ödülle desteklenerek, ödül sahibine 30 bin TL verilecek.

Uluslararası İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışması'nda jüri ayrıca 'En İyi Senaryo', 'En İyi Görüntü Yönetmeni'' ve 'En İyi Özgün Müzik' dallarında da ödüller verecek.

Efes Pilsen, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Jürisi'nin, Ulusal Yarışma'ya katılan filmler arasından seçeceği filmin yönetmenine, bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere 30 bin dolarlık para ödülü sunacak. Ulusal Yarışma'da ''FIPRESCI Ödülü'' Onat Kutlar anısına düzenlenecek.

Altın Lale Ulusal Yarışması'na uzun metrajlı kurmaca filmlerin yanı sıra son 2 yıldır olduğu gibi uzun metrajlı belgesel ve animasyon filmlerle de başvuruda bulunulabilecek.

Festival yönetmeliğiyle başvuru formları, festival merkezi veya iksv.org/film adresinden temin edilebilecek.

Festivale Türk filmleriyle katılmak isteyenlerin, 4 Şubat Cuma akşamına kadar İKSV, Sadi Konuralp Caddesi Numara 5, 34433, Şişhane adresindeki festival merkezine başvurmaları gerekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...