Enerji Bakanı Albayrak: "AB ile Enerji Faslı'nın açılması için tekrardan süreci başlattık"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Avrupa Birliği ile Enerji Faslı'nın açılması için 8 Ocak'ta yapılan güncellemelerle tekrardan sürecin başlatıldığını belirtti.

İHA 28.01.2016 - 22:11

Enerji Bakanı Albayrak: "AB ile Enerji Faslı'nın açılması için tekrardan süreci başlattık"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Avrupa Birliği Enerji ve İklim Komiseri Miguel Arias Canete, Başbakanlık Dolmabahçe ofisinde "Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Enerji Diyaloğu İkinci Toplantısı" sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Enerji Diyaloğu toplantısının enerji arz güvenliği, Güney Gaz Koridoru, bölgesel enerji projeleri ve yeni gelişmeler ışığında verimli bir şekilde tamamlandığını dile getiren Bakan Albayrak, enerji ve iş dünyasının projelerinin siyasetin olumlu bir ivme kazanması açısından önem arz ettiğini vurguladı.

“Türkiye'nin güvenilir bir oyuncu olması, 1 Kasım seçimlerinden sonra ortaya çıkan resim, Türkiye'nin AB'nin enerji arz güvenliğine yapacağı katkıları gündeme getirdi” diyen Bakan Albayrak, “Türkiye olarak biz AB ile ilişkilerimiz noktasında birçok farklı konuyu da gündeme getirdik. Paris İklim Konferansı sonrasında, belirsiz konu olarak gördüğümüz üye ülkelerin sınıflandırılması konusunu gündeme getirdik. Bu konuda bir imza sürecine bağlı olarak hangi ülkenin nasıl sınıflandırılacağı ile ilgili görüşmelerimizi en verimli şekilde neticelendirilmesi noktasında fikirlerimizi paylaştık" şeklinde konuştu.

“AB ÜYELİK MÜZAKERELERİ ÇERÇEVESİNDE ESKİSİ GİBİ İVMEYİ YAKALAMAYI UMUT EDİYORUZ”

Türkiye'nin büyüyen ekonomisi ile ciddi enerji yatırımına ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Bakan Albayrak, AB ile Türkiye'nin 15. fasıl olan Enerji Faslı'nı açma sürecinin 2007 başladığını ancak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tavrı sebebiyle gerçekleşmediğini hatırlattı.

Avrupa Birliği ile Enerji Faslı'nın açılması için 8 Ocak'ta yapılan güncellemelerle tekrardan süreci başlattıklarını aktaran Bakan Albayrak, “Önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu faslın açılması konusunun Avrupa Komisyonu'ndan Avrupa Konseyi'ne nakledileceğini düşünüyoruz. Konsey'den geçtikten sonra 15. Enerji Faslı'nın açılmasıyla AB üyelik müzakereleri çerçevesinde eskisi gibi ivmeyi yakalamayı umut ediyoruz" dedi.

“TÜRKİYE, AB'NİN ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİNDE KİLİT BİR ROL OYNUYOR”

AB Enerji ve İklim Komiseri Miguel Arias Canete ise, Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Enerji Diyaloğu'nun iki taraf adına da önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Bakan Albayrak ile enerji arz güvenliği başta olmak üzere birçok konuda fikir alışverişinde bulunduklarını aktaran Canete, AB'nin sadece 4 ülkeyle bu tür diyalog toplantıları düzenlediğine dikkat çekti. Canete, "Türkiye ve AB güçlü partnerler. Türkiye, AB'nin enerji arz güvenliğinde kilit bir rol oynuyor. Gelecekte enerji sektöründe büyük değişimler olacak ve Türkiye bu bölgede önemini sürdürmeye devam edecek. Güney Gaz Koridoru'nun tamamlanması ve genişletilmesi ile de görüşmelerimiz oldu. İran da burada önemli bir role sahip olacaktır" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...