Erdoğan Atlantik Grubu’nu kabul etti

Başbakan Erdoğan, eski Amerikan Dışişleri Bakanı Madeleine Albright koordinasyonundaki Atlantik Grubu üyeleriyle biraraya geldi. Görüşmede Türkiye-Ermenistan ilişkileri de ele alındı.

25.04.2009 - 01:31

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Allbright tarafından koordine edilen Aspen Atlantik Grubu üyelerini kabul etti.

Görüşmede, başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu da hazır bulundu.

Atlantik Grubu üyeleri, bu yıl TOBB'un ev sahipliğinde Ankara'da yapılacak, Türkiye konulu toplantı hakkında Başbakan Erdoğan'a bilgi verdi.

Hisarcıklıoğlu, Ermenistan'la ilişkiler konusunda Türkiye'nin pozisyonunun belli olduğunu söyledi. Türkiye' nin azerileri üzecek hiçbir etkinliğin içinde olmayacağını belirten TOBB Başkanı, "Azeri-Ermeni ihtilafının çözülmesi de de fayda var" dedi.

Aspen Atlantik Grup, eski Kuzey Amerika ve Avrupa dışişleri bakanlarından oluşan bir girişim. Grubun faaliyetleri, eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright tarafından koordine ediliyor. Söz konusu grubun amacı, Atlantik'in iki yakasındaki ortak küresel tehditlerin belirlenmesine yardımcı olmak için somut, tarafsız öneriler geliştirmektir.

Söz konusu grup, bugüne kadar ‘Irak'ın yeniden yapılandırılması’, ‘terörizm ile mücadele’, ‘Ortadoğuda barış" gibi sorunlara çözüm arayışlarında bulundu.

Aspen Atlantik Grup'ta Türkiye eski dışişleri bakanı merhum İsmail Cem tarafından temsil ediliyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...