Erdoğan: Bizi içeriden vurdular

Başbakan Erdoğan, İstanbul'da katıldığı törende yaptığı konuşmada Marmaray projesine değindi. Marmaray'ın 4 yıl önce hizmete alınmış olacağını söyleyen Erdoğan, "Bizi içeriden vurdular, Marmaray'ı bitiremedik" diye konuştu.

09.05.2013 - 01:21

Erdoğan: Bizi içeriden vurdular

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Marmaray projesiyle ilgili "4 yıl önce Marmaray'ı açacaktık ama bizi içeriden vurdular" dedi.

Erdoğan, NTV ve Vogue dergisinin sponsorları arasında bulunduğu 6. İstanbul Moda Konferansı kapsamındaki "Hazır Giyim ve Perakende Ödül Töreni"ne katıldı.

Törende konuşan Erdoğan; Marmaray projesi, 3. köprü çalışmaları ve Yassıada'nın müzeye dönüştürülmesiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Türkiye'nin en büyük özelleştirme ihalesi olan havaalanı projesinin 2017 yılında bitirileceğini dile getiren Erdoğan, "Peki nasıl olacak bu diye soranlar var. Bugüne kadar olanları nasıl bitirdiysek bunu da öyle bitireceğiz. Yeter ki bizi içeriden vurmasınlar. Bakın biz içeriden vurulmasaydık şu anda 4 yıl önce biz Marmaray'ı açacaktık ama bizi içeriden vurdular, Marmaray'ı bitiremedik. Ne zaman bitecek 29 Ekim'de bitecek. 29 Ekim'de inşallah Marmaray'ı açacağız ve Londra'yı Pekin'e bağlayacağız" diye konuştu.

'3. KÖPRÜNÜN TEMELİ 29 MAYIS'TA ATILACAK'
Başbakan Erdoğan, bir diğer önemli adımın da "Olmaz, yapılamaz" denilen üçüncü köprü olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"29 Mayıs'ta da onun temelini atıyoruz inşallah. Şu anda bütün sondaj çalışmaları hızla devam ediyor. Dört gidiş, dört geliş ve aynı zamanda da bu köprüde raylı sistem olacak. Yüksek hızlı trenin bağlantısını bu köprüyle ayrıca yapacağız ve daha sonra da kara tarafında da inşallah bu raylı sistem gerçekleştirilecek. Bununla da bitmiyor, bir de yine 2015'e yetişecek olan yatırımlardan en önemlisi Marmaray'ın biraz daha güneyinde iki tüp geçit yine denizin altından, boğazın altından yapılıyor. Şu anda inşaatları devam ediyor ve onu da 2015'te inşallah açacağız, oradan da otomobiller gidip gelecek."

YASSIADA'YA KONGRE MERKEZİ
Başbakan Erdoğan, Yassıada'nın müzeye dönüştürülmesiyle ilgili ise şunları kaydetti:

"Bu Yaslıada'da başbakan idam ediliyor. Bu ülkede bakanlar idam ediliyor. Ve demokrasinin en önemli tokadı yediği dönemdir. Şimdi biz o Yaslıada'yı ve Sivriada'yı demokrasi ve özgürlükler adası yapıyoruz.

Ve orada o adadaki binaları ele alıyoruz, onları müze haline getiriyoruz. Orada doğal yapıyı tahrip etmeden otel ve onun yanında villa türü binalar ve Sivriada'ya da bin 500 kişilik bir muhteşem kongre merkezi yapıyoruz.

Her iki adayı adeta dünyada bazı böyle ilginç örnekleri vardır, yani mesela şimdi sizler bir uluslararası toplantıyı oraya kapanacaksınız orada rahatlıkla yapacaksınız. Alışverişinizi de her şeyinizi de orada yapacaksınız. Tanrıverdi ailesi orada bir yatırıma gidebilir mesela böyle bir adım atabilir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...