Erdoğan: CHP Atatürk'ü istismar ediyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM çıkışında, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın konuşması sırasında CHP sıralarından açılan Atatürk pankartlarını değerlendirdi.

NTV Haber 10.11.2009 - 20:45

'CHP Atatürk'ü istismar ediyor. İçtüzüğün gereği yapılmalı.'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratik açılımın Genel Kurul'da görüşülmesi sırasında yaşananları Meclis çıkışında değerlendirdi.


Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın konuşması sırasında CHP sıralarında açılan Atatürk pankartları hakkında, 'Meclis Başkanı'nı göreve çağırıyorum. Gereği yapılmalı" şeklinde konuştu.

Genel Kurul'da ortaya çıkan tablonun içtüzükle uyumlu olmadığını ve bir istismar tablosunun tecelli ettiğini söyleyen Erdoğan, "CHP, grup olarak geçmişten bu yana bu tür uygulamalarda bulunuyor. Atatürk'ü istismar ediyorlar" dedi.

Eylemin, CHP'nin zihniyetini ortaya koyduğunu belirten Erdoğan, "Meclis Başkanlığı bu konuyla ilgili gereğini yapmalı ve içtüzüğü uygulamalı. Kimler tarafından yapıldı ortaya koyulmalı. Eğer bu şimdi yapılmazsa daha çirkin tablolar olabilir" ifadelerini kullandı.

"Geçmiş dönemlerde yine pankart açılmış ve yanılmıyorsdan ağır ceza verilmişti" diyen Erdoğan, 'Şimdi de gereken yapılmalı" diye konuştu.

Öte yandan, Erdoğan'ın Meclis çıkışında yanında bulunan isimlerden Salih Kapusuz'un yeni içtüzüğün oluşumunda komisyon başkanlığı yapmış olması, Başbakan'ın Kapusuz'dan bilgi aldığı yorumlarını ortaya çıkardı.
Aydın Menderes'i İncek Alacaatlı köyü Çakırbeyi villalarındaki evinde ziyaret eden Başbakan Erdoğan, bu sırada Aydın Menderes ile röportaj için evinde bulunan özel bir televizyonun canlı yayın programına katılarak soruları cevaplandırdı.

Erdoğan, ''TBMM'de Demokratik Açılım çalışmalarıyla ilgili oturumda muhalefetin takındığı tavrı, pankart açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Parlamento'daki tabloları Türk demokrasisi adına çok çirkin buldum. Bunu yaşamak istemezdim. Yaşayınca da milletimin özellikle partilerin yapılarını görmesi bakımından anlamlı oldu. Bundan uzun bir süre önce izleyiciler arasında böyle bir pankart açma olayı yaşanmıştı. TBMM'de o zaman tabii açılan davalar neticesinde yanılmıyorsam bir 3 yıl gibi bir mahkumiyet söz konusu olmuştu.

Bugün ise tabii Cumhuriyet Halk Partisi sorulduğu zaman 'Biz Türk siyasetinin duayeniyiz' demelerine rağmen İç Tüzüğe tamamıyla ters olan böyle bir yanlışı adeta bir miting meydanına genel kurulu çevirme gayretleri... Bir taraftan bugün 10 Kasım'da 'böyle bir görüşme yapılmasın' derken, böyle bir tabloyu burada Parlamento'ya ve Türk halkına yaşatmaları çok çirkin oldu. Ben özellikle Türk demokrasisi adına üzüldüm. Çünkü Türk demokrasisi bunları görmemeli, yaşamamalı.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...