Erdoğan: CHP'nin önerisi seçim rüşveti

Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun genel af önerisini seçim rüşveti olarak yorumladı.

Haberler 29.08.2010 - 11:15

Kanal 24 televizyonunda soruları yanıtlayan Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'genel af' önerisinin CHP'de ciddi bir taban kayması yaratacağını öne sürdü:

''Sertleşme veya köşeli tavırlar anayasa paketi üzerinden değil anayasa paketinin dışından oluyor. Örneğin genel af; şu pakette genel af var mı? Niye böyle bir açıklamayı yapıyorsun, bayram değil seyran değil. Niye Tunceli'de bu açıklama yapılıyor?

Manidar olan bu. Şimdi bakın, İstanbul'da başka, Tunceli'de başka konuşulmaz. Bir siyasi lider Ankara'da başka Van'da başka konuşmaz. Bir defa bu ülkede siz bir genel af ilan etme hakkına sahip değilsiniz. Bu yetkiyi size kim veriyor? Buna ne sayınız müsaade eder, ne de yapınız...''

Bu konunun, o bölgeye adeta bir yem olarak atıldığını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti: ''O bölgelerde genel af talebi çok fazla olduğu için bu mesajı veriyor. Bu vaat, ancak olsa olsa 2011'den sonraya ait bir şey olabilir.

Bu adeta bir rüşvet teklifi gibi bir şey. Yani 2011'den sonraya ait böyle bir rüşvet teklifi, o zaman bana çok yüklü bir oy verin, o oydan sonra da bu tür bir düzenlemeyi yaparız havasıdır ki zaten bu kendisinde çok ciddi bir taban kayması kesinlikle meydana getirecektir, bundan hiç şüphem yok.''

Sayfa Yükleniyor...