Erdoğan: Dink soruşturmasında devreye gireriz

Hrant Dink davasıyla ilgili sürecin devam ettiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, cinayetin kimsenin yanına kâr kalmayacağını söyledi. Yürütmenin yargının taleplerini yerine getireceğini belirten Erdoğan, “Eğer görevini yapmazsa, sorumluluğun altına imza atarak biz gireriz” dedi.

20.01.2012 - 15:40

Erdoğan: Dink soruşturmasında devreye gireriz

Başbakan Tayyip Erdoğan, Kentsel Dönüşüm Projesi'nin kura çekiminde muhalefete 19 Mayıs yanıtı verdi.

19 Mayıs törenlerine dair yönetmelik değişikliğiyle CHP ve MHP'den gelen eleştirileri hatırlatan Erdoğan, "Ağız dolusu hakaretlerle yükleniyorlar kusura bakmasınlar 19 Mayıs'la veya milli bayramlarla ilgili yönergeyi bizden önceki yönetimler yapmışlar. Biz sadece aslına uygun şekilde uygulanması için harekete geçtik" diye konuştu.

Eleştirileri kabul etmediklerini dile getiren Erdoğan, "Vatan sevgisini sizden öğrenecek değiliz" dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye seslenen Başbakan, "19 Mayıs'a sahip çıkıyorsunuz, peki o zaman neden samsun'a ve hatıralara sahip çıkmadınız" sözlerini dile getirdi.

Devraldıklarında Samsun'un harabe halde olduğunu belirten Erdoğan, "Ama şimdi Samsun'u tanıyamazsınız. 1989-1999 arasında CHP, belediyeyi 10 yıl elinde tuttu. Niçin yatırım yapmadınız" diye konuştu.

BİRİ TEKSAS'TA BİRİ ANKARA'DA
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Yurtdışında kendi ülkesini şikayet eden bir anamuhalefet partisi genel başkanı olabilir mi? Maalesef Türkiye'de var. Brüksel'de diyor ki: 'Dünyada cari açıkta bir numarayız. Hapisteki gazeteci sayımız Çin'den daha fazla' diyor. Türkiye'deki ekonomik iyileşmenin abartıldığını söylüyor. Bunları Brüksel'de yabancıların önünde söylüyor. Türkiye ile ilgili cahilce açıklamalar yapan ABD Başkan aday adayı Rick Perry ile bizim anamuhalefet partisi genel başkanı arasında ne fark var. Biri Teksas'ta yaşıyor, biri Ankara'da. Biri Teksas'tan Ankara'ya Fransız, biri Ankara'dan Ankara'ya Fransız."

'DİNK SUİKASTI ANKARA'NIN DEHLİZLERİNDE KAYBOLMAZ'
Hrant Dink suikastının çözüleceğini söyleyen Erdoğan, "Ankara’nın derin dehlizlerinde kaybolmaz, Türkiye artık eski Türkiye değil. Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmaz.

Hiçbir tezgâh ve provokasyon gizli kalmaz. 6 farklı dilde söylenen Sarı Gelin türküsünü Şişli’de sıkılan bir kurşun susturamaz" diye konuştu.

Dink'in katillerinin 32 saatte yakalandığını söyleyen Başbakan, "Kimse sanki yargılamayı hükümet yapıyor gibi faturayı hükümete kesme gayretine girmemeli. AK Parti'nin aklığına kimse leke süremez. Dink davasında da dosya kapanmamıştır, devam eden bir süreç var. Temyiz aşamasında umuyorum ki yargı şüpheleri giderecek adımları atacaktır" dedi.

Dink suikastının faili meçhul kalmadığını dile getiren Başbakan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunların bağlantıları vesaire bu ülkede yargı yürütmeden neyi isterse yürütme onu yapar. Yapmıyorsa o zaman bütün bu sorumluluğun altına bizzat imzamızı atarak biz gireriz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...