Erdoğan: Edep yahu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'da hem Taksim'deki bombalı saldırıya hem de gazeteci Oktay Ekşi'nin yazısına değindi.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.10.2010 - 19:12

Erdoğan: Edep yahu

Topçu Meydanı'nda, DSİ tarafından yaptırılan 10 tesisin toplu açılışında konuşan Erdoğan, bir yazısı nedeniyle Hürriyet Başyazarlığı'ndan istifa etmek zorunda kalan Oktay Ekşi'den bahsetti.

Galiz küfrün ifade özgürlüğüyle ve basın özgürlüğüyle ilgisi olmadığını söyleyen Erdoğan, demokratik ve hukuk yollarını kullanarak gerekeni yapacaklarını belirtti.

"Edep yahu" diye seslenen Erdoğan şunları söyledi:

''Bu ülkenin idarecilerine ağıza alınmayacak küfürler edeceksin. Basın Konseyi'nin başında olduğun halde bunu yapacaksın. Buna rağmen burada oturmaya devam edeceksin. Ondan sonra da çıkacaksın yurt içinde, yurt dışında ''de basın özgürlüğü yok' diyeceksin. 'Türkiye'de basın baskı altında' diyeceksin.

Bir ülkenin hükümetine, kabine üyelerine bu kadar galif küfretmenin ne ifade özgürlüğüyle ne de basın özgürlüğüyle uzaktan yakından ilgisi olamaz. Dünyanın hiçbir yerinde bu saygısızlık basın özgürlüğü olarak, ifade özgürlüğü olarak değerlendirilemez.

Önceki gün de söyledim. Biz bu zihniyetle, bu kafayla mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Demokratik yollardan, hukuk yollarından bu anlayışa, bu edepsizliğe karşı gerekeni yapacağız.

Ama milletçe bunlara sizler gereken dersi vakit geldiğinde verdiniz ve veriyorsunuz. Bizim güvencemiz millet. Biz sizinle geldik, bu yola devam ediyoruz. Sizinle de o arzuladığımız muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkacağız.''

Sayfa Yükleniyor...