Erdoğan: Güney Kıbrıs'ı tanımıyoruz

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs ziyareti öncesi dış politikayla ilgili önemli mesajları verdi. AB'nin Kıbrıs Rum Yönetimi'ni dönem sözcüsü yapma isteğini eleştirdi, Gazze'ye gitmeyi planladığını söyledi.

Haberler 19.07.2011 - 17:58

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs'a yapacağı ziyaret öncesine Esenboğa Havalimanı'nda dış politikayla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, hükümet olarak KKTC'nin yanında olacaklarını belirterek, AB'nin Kıbrıs Rum Yönetimi'ni dönem sözcüsü yapma isteğini eleştirdi, Gazze'ye gitmeyi planladığını söyledi.

KIBRIS İÇİN 'FEDERASYON'
Başbakan Erdoğan, hükümet olarak her zaman olduğu gibi KKTC'nin yanında olacaklarını belirterek, AB'nin Kıbrıs Rum Yönetimi'ni dönem sözcüsü yapma isteğini eleştirdi. Erdoğan, Kıbrıs sorununun bölgesel anlamda önem arz ettiğini ve sorunun çözümünün bölgesel anlamda birçok sorunun çözümünü beraberinde getireceğini kaydetti.

Kıbrıs konusunda İngiltere ve Yunanistan ile çözüme hazır olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Gerekli çözüm iradesinin Rum kesiminde de yer alması durumunda iki kesimli, iki toplumlu bir federasyon çerçevesindeki hedefe kısa zamanda ulaşılması zor değildir" dedi. Erdoğan, ziyareti sırasında Kıbrıs toplumunun refah seviyesini arttırmak için yetkililer ile de görüşeceğini belirti.

‘RUM YÖNETİMİNİ TANIMIYORUZ’
Başbakan, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin dönem başkanlığına ilişkin soruya ise, "Bizim hükümet olarak buna tavrımız kesindir. Biz tanımadığımız bir Rum Yönetimi ile nasıl olur da onunla masaya oturmak gibi bir şeyi kabul edebiliriz. Bu teklifin bize yapılması yanlıştır. AB ne düşünür bizi ilgilendirmez. AB onları kabul ederken bunu düşünseydi. Bize karşı yanlış yaptılar, dürüst davranmadılar. Kıbrıs'ta müstakil bir devlet yoktur. Kuzeyde Türk devleti var. Onlar sadece güneyde var. Kimse bizi aldatmaya kalkmasın şu anda hatla ayrılmış bir Kıbrıs var. Dönem başkanlığı verirlerse, biz bunu tanımıyoruz. Masaya da oturmayız" yanıtını verdi.

‘GAZZE'YE GİDEBİLİRİM’
Erdoğan bir gazetecinin Gazze'yi ziyaret etme planının olup olmadığını sorması üzerineyse, “Önümüzdeki dönemde Mısır ziyaretimiz var. O ziyaretin ardından şartlar uygun olursa Gazze'ye gitmek gibi bir düşüncemiz var” dedi.

Sayfa Yükleniyor...