Erdoğan: Herkes sınırını bilecek

İstanbul’da arıtma tesisi açılışında konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını eleştirdi.

12.04.2014 - 16:23

Erdoğan: Herkes sınırını bilecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avcılar Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin açılış törenine katıldı.

Törende bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin Twitter ve HSYK kararını eleştirdi.

Erdoğan, şunları ifade etti:

"Bu bir çevre yatırımıdır. Ah geziciler ah... Sizin işiniz cam çerçeve indirmek, molotoflarla yakıp yıkmak. Bizim işimiz inşa etmek.

Açılışını yaptığımız bu tesisle pırıl pırıl bir Marmara Denizi’ne kavuşacağız. Bu arıtma tesisi ile birlikte yıllık 54 bin 750 ton çamurun, 146 milyon metreküp atık suyun Marmara Denizi’ne karışmasını engellemiş olacağız. 1 milyon 600 bin nüfusun suları bu büyük eser sayesinde arıtılacak.

5 yıllık işletme bedeli ile birlikte 122 milyon 500 bin Euro’ya malolan bu tesis aynı zamanda kendi enerjisini de üretecek.

‘İSTANBULLU ÇEŞMEDEN SU İÇEBİLİYOR’
Biz geldiğimizde İstanbul’un suyu yoktu. 20 önce sokaklarında çöp dağları oluşmuştu, Haliç’te kokudan geçilmiyordu, Haliç’in dibini göremiyordunuz. Bugün balık avlanıyor yüzülüyor.

Bugün İstanbul’da 55 adet atık sus tesisi var. İstanbul’un atık sularının yüzde 97’sini arıtıyoruz. 20 yılda 12 katrilyon yatırım yapmışız sadece arıtma için.

Hayata geçirilen çevre koruma projeleri sayesinde İstanbul’u hatıralardaki İstanbul haline getirdik. İstanbul sahillerinin tamamında artık denize girilebilir. İstanbullular gönül rahatlığı içinde denize girebiliyor. Haliç’te balık tutmak bir tarafa yanına yaklaşamıyordunuz. Bugün İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalara göre 47 balık türü Haliç’te yaşıyor. İstanbullular artık çeşmelerinden akan suları rahatlıkla içebiliyor.

‘BANA ÇOK SERT DİYEN AYNAYA BAKSIN’
30 Mart seçimlerinin hemen ardından malum çevreler sandıktaki büyük yenilgilerini örtmek amacıyla yapay bazı tartışmaları başlattılar. Seçimdeki başarısızlıklarını analiz etmek yerine gündemi başka yere çekmeye çalışıyorlar. Bu başbakan çok sert, niye böyle… Bize bunu söyleyenler önce kendileri aynaya baksınlar. Ağızlarına gelen her şeyi, hakaretin en alasını, ailesini de karıştırmak suretiyle yapanlar acaba bunu millete nasıl izah edecekler. Benim milletim yüzde 45.5 oy verdiyse bunun bir nedeni var. Demek ki başbakanına sahip çıkıyor. Başbakan’ının söylemi onun gönlünü dilini ifade ediyor.

'HEZİMETİ ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR'
Yerel seçimde biz 45.5 almamıza rağmen oturup niye bunu 60 yapamadık onu konuşuyoruz. Salı günü kürsüye çıktılar seçim sonuçlarını konuşmadılar, başarısızlıklarını asla gündeme getirmediler. Türkiye'nin 26 ilinde yüzde 5 oy oranının altında kaldı ana muhalefet partisi. Diğeri 16 ilde yüzde 5’in altında kaldı. Diğer parti tam 62 ilde yüzde 5’in altında kaldı. Bizim yüzde 10’un altında kaldığımız bir tek il yok. Yüzde 20’nin altında kaldığımız bir tek il var. Bu büyük hezimeti örtmek için gerilim, korku ve istismar siyasetini sürdürmeye çalışıyorlar.

'SENİ BİZ İYİ BİLİRİZ'
Yurtdışında bazı odaklar ve çevreler eliyle, özellikle uluslararası medya organları aracılığıyla Türkiye'ye yönelik çirkin ithamların, saldırıların devam ettiğini görüyoruz. Bu paralel yapı 17 Aralık’ta, 25 Aralık’ta darbe yapamadı. 30 Mart’ta istediğini alamadı. Yurtdışından Türkiye'ye yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı.

Belli kişilerin, belli kalemlerin Türkiye aleyhine akıl almaz, mantık dışı iddialarını arka arkaya sıraladıklarını görüyoruz. Türkiye'yi teröre destek veren ülke gibi göstermeye çalışıyorlar. Senin 160 bin Suriyeli kardeşimizin ölümü ile ilgili gözyaşı döktüğün var mı? Mısır’daki kardeşlerimizle ilgili gözyaşı döktüğün var mı? Marmara gemisindeki 9 şehidimiz ve o saldırı ile ilgili bir cümlen mümkün mü? Seni biz iyi biliriz, senin hangi odaklarla çalıştığını çok iyi biliyoruz. Tüm dünyada mazlumların mağdurların yanında olmak gibi bir dertleri yok bunların. Bumerang gibi dönece,k kendilerini vuracaklar. Bu operasyonların arkasında hangi hainlerin bulunduğunu çok iyi biliyoruz.

'KİRALIK KALEM OLDUKLARININ İSPATI'
Türkiye'yi hiç kimse terör örgütleri ile yan yana gösteremez. Suriye’deki insanlık dışı saldırılarla Türkiye'nin bağlantısını kurmaya çalışanlar sadece kiralık kalem olduklarını ispat etmekle kalırlar. Bu iddiaların Türkiye içinde alıcıları olduğunu da biliyoruz.

'TWITTER VERGİ KAÇAKÇISIDIR'
Sosyal medya üzerinden, manşetler üzerinde bir algı operasyonu yapılmak istenirken bazı medya kuruluşlarının da bu saldırılarda maşa olarak kullanıldıklarını çok iyi görüyoruz. Biz; Twitter, Facebook ve Youtube gibi sosyal medyayı eleştirirken, bu operasyonlara alet oldukları içini kişilik haklarına saygı göstermedikleri için, kutsal değerlerimize saygı gösteremedikleri için, yargı kararlarına riayet etmedikleri için, ulusal güvenliğimize yapılan saldırılarda alet oldukları için eleştirdik. Bugün de eleştiriyorum, yarın da eleştireceğim.

Bunun özgürlükle alakası yok. Bunlar en başka birer şirkettir. Kar amacıyla kurulmuş para kazanan şirketlerdir. Aynı zamanda Twitter denen vergi kaçakçısıdır. Her uluslararası şirket gibi benim ülkemin yasalarına, anayasasına, vergi kurallarına uyacaklar. Ama bunlarla ilgili verilmiş olan karara uyduk ama saygı duymuyorum.

Başka ülkelerde nasıl belli kurallar içinde çalışıyorlarsa burada öyle çalışacaklar. Özgürlük maskesi altında hiç kimse benim ülkemde operasyon yapamaz. Ulusal güvenliğimizi, kişilik haklarını, mahremiyetleri değil uluslararası şirketlerin çıkarını düşünenlerde kusura bakmasınlar milletin gönül gözünden kaçamazlar.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE: HERKES SINIRINI BİLECEK
Bu ülkenin milli bir kurumu, anayasal bir kurumu çıkıyor kendi ülkesinin, milletinin bireyin haklarını savunacağı yerde uluslararası şirketlerin ne yazık ki ticari hukukunu savunuyor. Herkes konumunu bilecek, sınırlarını bilecek. Yüzlerce dosya görüşülmeyi beklerken, binlerce insan adalet beklerken, uluslararası şirketlerin hukukunu alelacele karara bağlamak, hatta ‘bir içtüzük hazırladık’ diyerek yasaların üzerine çıkmak suretiyle kendilerini birincil mahkeme yerine koymak bu aziz millete yapılmış çok büyük bir haksızlıktır.

Bu müdahalenin başka alanlarda da yapıldığını görüyoruz. HSYK Yasası’yla ilgili böyle bir müdahale yapılmıştır. YSK kararları tartışmaya açılmak istenmektedir. Hukukun içine bir ur gibi sirayet etmiş paralel yapı görmezden gelinirken, siyasetin alanına müdahale iştahının kabardığını görüyoruz. Herkes yetkisini, konumunu sınırını bilmeli.

'SİYASET YAPMAK İSTEYEN CÜPPESİNİ ÇIKARSIN'
Siyaset yapmak isteyen koltuğundan kalkar cübbesini çıkarır, gelir siyasi partilerin çatısı altında siyasetini yapar. Ama bazı koltuklarda bazı cübbelerin için siyaset yapılmaz. Bugün o koltuk, o cübbe sizleri güçlü gösterebilir ama bu ülkeye zarar verir, millete zarar verir. Biz ülkemizde bu tür gerilimlerin yaşanmasına ve yaşatılamasın izin vermeyeceğiz.

Türkiye'nin artık gerilime tahammülü yok. Bizi, sizi alkışlayabilir, köşelerin methiyeler düzebilir. Bilesiniz ki, yarın o birileri sizin yanınızda olmayacaktır. Siz milletin içinde olacaksınız. Bütün sorunlarımızı siyaset dairesinde, hukuk ve demokrasi çerçevesinde konuşacak, o sınırlar içinde çözüme kavuşturacağız. Biz önce insan, önce hizmet, önce millet dedik. Bundan sonra da öyle devam edeceğiz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...