Erdoğan: İzmir kör ideolojinin esiri

İzmir’de özgürlüklere vurgu yapan Başbakan Erdoğan, “kör ideoloji İzmir’i esir aldı” dedi.

Erdoğan: İzmir kör ideolojinin esiri

Başbakan Erdoğan, Adana mitinginden sonra İzmir'de halka seslendi.


Kimsenin yaşam tarzına karışmadıklarını belirten Başbakan, "Bizim böyle bir derdimiz yok. Bizim derdimiz ülkeyi muhasır medeniyetler seviyesine çıkarmak" dedi.

Başbakan konuşmasında İzmir'in kör bir ideolojinin esiri olduğunu da savundu.

"Kimsenin yaşam tarzına karışmadık ve kimseyi tehdit olarak görmedik. ‘Benim içmeme, yaşam tarzıma kaırştılar’ diye kim diyebilir. Herkes istediği gibi yiyip içiyor. Gelirken gördüm, gençler istediği gibi içiyor. Bizim böyle bir derdimiz yok. Bizim derdimiz ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak. Bizim evlatlarımız öncü olacak" diyen Erdoğan, "Kör ideoloji İzmir’i esir aldı. Kaçak yapılaşma var ve İzmir buna layık değil" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şunlar:

— "81 vilayetin 81'inde ayrı dil kullanmıyoruz. Doğuya, batıya, kuzeye, güneye farklı kelimeler kullanmıyoruz. Sahillere ayrı, büyükşehirlere ayrı, ilçelere, köylere ayrı bir üslup kullanmıyoruz. Biz ön yargılarla hareket etmiyoruz.

— Biz bize oy vermeyenlere 'bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam, yüzde 60'ı aptal, beyinsiz' gibi demokrasi dışı, nezaket dışı ifadeler kullanmıyoruz. Küslük, dargınlık gibi kavramlara asla pirim vermiyoruz. Biz belli kesimleri korkutarak ardından da bu korkuları istismar ederek, siyaset yapmıyoruz, siyaset üretmiyoruz. Hassasiyetleri kaşıyarak, korkuları abartarak, endişeyi çoğaltarak değil saygıyla, güvenle, hoşgörüyle hareket ediyor, hizmet siyaseti yapıyoruz.

"O NE PİSLİKTİ"
— Havalanından indik buraya geliyoruz. Aman yarabbi o ne pis kokuydu, o ne pislikti. Hani nerede hani CHP zihniyeti? CHP zihniyeti budur. Aynen bende İstanbul'u CHP zihniyetinden böyle aldım...

— Kör ideoloji hiçbir şehrimizi esir almasın istiyoruz. Şu anda kör ideoloji İzmir'i esir almış vaziyette. Çirkin yapılaşmaların, kanalizasyonların aktığı yerler, benim İzmirli kardeşime layık değil. Benim insanıma layık değil. Biz buna hoşgörüyle bakamayız. Bu kardeşlerimizi mağdur etmeden, ikna ederek, onları daha modern konutlara niçin taşımıyoruz?

— Eser siyasetine oy verelim. Hizmet siyasetine oy verelim. İstismar siyasetine oy vermeyelim. ideoloji siyasetine oy vermeyelim. Vermeyelim ki bu ülke ayağa kalksın. İnanın kalkar.

"BU GÖREVİ BIRAKIRIM"
— Çok iddialı konuşuyorum. İzmir'in Büyükşehir Belediye Başkanı, kendi akıl hocası genel başkanıyla ne konuşacaksa, onu konuşsun. Eğer büyükşehir belediyesi olarak hak ettiği parayı almıyorsa, gelsin bana ispat etsin, ben bu görevi bırakırım. Bu kadar açık konuşuyorum.

— İzmir Büyükşehir Belediyesinde bir soruşturma yürütülüyor, gerekçesini, aslını öğrenmeden bazıları hemen sokağa çıkıp protesto gösterisi yapıyor. Ama AK Partililere yumurta atsınlar diye bazı gençlerin finanse edildiği ortaya çıkınca da hiç kimse bunun peşine düşmüyor. Açık söylüyorum. İzmir bu tavrı hak etmiyor.

"NİÇİN TÜRK BAYRAĞI YOKTU?"
— Soruyorum Sayın Kılıçdaroğlu, Hakkari'deki o seni dinleyenler arasında niçin bir tane Türk bayrağı yoktu? Yoksa Türk bayrağı seni de mi rahatsız ediyor? Çünkü kolay değil, 5 maddelik bir anlaşma yaptınız onlarla. CHP bayrağı tutturdun ama Türk bayrağını tutturamadın, çünkü BDP'liler Türk bayrağını eline almaz, belediyesine Türk bayrağını takayım mı takmayayım mı bunun tartışmasını yapan zihniyete Türk bayrağı veremezsiniz. Bunu söyledim hala cevap vermedin.

— Hakkari'de ne dedi, 'Özerklik' dedi değil mi? Aynı Kılıçdaroğlu, 'Ben eyaletten bahsetmiyorum' dedi. Adamına göre, dalgaya göre kürek sallıyor. Ama benim halkım, benim İzmirlim, inanıyorum ki 12 Haziran'da gereken cevabı demokratik yoldan sandıkta verecek.

"BURAYA GELECEK ON ASORUN"
— Buraya gelecek Kılıçdaroğlu ona sorun, doğuda konuştuklarını, gelip burada İzmir'de konuştu mu sorun. CHP Genel Başkanı İzmir ile değil, Atina ile ilgili, İzmir'i kurtarmakla ilgili değil, Yorgo'yu kurtarmakla ilgili. Ne diyor biliyor musunuz? Çok enteresan, bir gazeteciyle yaptığı söyleşide, 'Dayan Yorgo, Kılıçdaroğlu geliyor.' Yunanistan'ın en büyük gazetesi dalga geçiyor. 'Dayan Yunanistan, Kılıçdaroğlu geliyor' diyor. Hale bak. Ne günlere kaldık.

— Sağında MHP, solunda BDP, arkasında eski siyasetçiler, bagajında çeteler, bir istasyona doğru gidiyor. Onun için diyorum ki gelin hizmet siyasetine oy verin. CHP'li, MHP'li, BDP'li kardeşim ideolojilere değil, alışkanlıklara değil, tepkiyle değil, sana hizmet edene, hizmet üretene oy ver diyorum.

— Emeklilerin şu anda bir intibak sorunları var. Bu sorunu bizden başka kimse çözemez. Onu da biz çözeceğiz. Oradaki adaleti de biz sağlayacağız, çünkü biz Adalet ve Kalkınma partisiyiz."

Başbakan Erdoğan, İzmir'e iki bakanı gönderdiklerini, kısa sürede İzmir'in turizm, sanayi ve ticaret potansiyelini azami ölçüde ortaya çıkaracak projeleri ifade ettiklerini, bu projelere de bu dönemde başlayacak ve bitireceklerini, İzmir'i bir dünya kenti, marka kent haline getirecek projelere sahip olduklarını söyledi.

İzmir'i bu projelerle tarihteki gibi Akdeniz ve Ege'nin sanayi, ticaret ve turizm kenti yapacaklarını, öncelikle İzmir'de büyük bir turizm hamlesi başlatacaklarını aktaran Erdoğan, Roma, Selçuklu, Osmanlı eserleri, müzeleri, Türk sofrasını, türkülerini artık dünyaya tanıtacaklarını, 2023'de şu anda 20 bin olan yatak kapasitesini 100 bin'e çıkaracaklarını belirtti.

İzmir'de Bostanlı ile İnciraltı arasını 4.5 kilometre köprü ve 1.5 kilometre batırma tüp tünelle birbirine kavuşturacaklarını söyleyen Erdoğan, ''Sayın Kılıçdaroğlu sen bunları düşünüyor musun, var mı senin kitapçığında bunlar? Bu ufuk meselesi, bir vizyon meselesi. Bostanlı ve Karşıyaka başta olmak üzere şehrin kuzeyinden gelenler güneye rahatça ulaşacaklar. Konak tüneliyle İzmir'in uzun yıllardır kent içi trafiğinin can damarlarında olan Mürselpaşa bulvarı üzerinden sahil yoluna kadar trafiği yer altına alacağız. Çift tüp delme tünel olarak inşa edeceğimiz bu yolun toplam uzunluğu 2.5 kilometre'' dedi.

İzmir Ankara, İzmir-Bursa-İstanbul yüksek hızlı tren hatları hakkında da bilgi veren Erdoğan, bu sırada İzmir-Ankara arasındaki yüksek hızlı trenle seyahat süresinin kaç saate ineceğini sordu. Bazı vatandaşların yanıt vermesi üzerine Erdoğan, ''Herşeyi öğrenmişsiniz zaten. İzmir bu işi bitirdi. 12 Haziran'da benim kulağım sadece İzmir'de olacak'' diye konuştu.

Yüksek Hızlı Tren projesiyle Ankara ile İzmir'in kapı komşusu haline geleceğini, İzmir'den Bandırma'ya gidecek yüksek hızlı trenin de burada Ankara-İstanbul hızlı tren hattıyla birleşeceğini kaydetti.

Bir başka projenin de Sabuncubeli Tüneli olduğunu, İzmir ve Manisa arasında riskli bir bölge olan Sabuncubeli'nde bir tünel inşa edileceğini, İzmir-İstanbul ve İzmir Ankara'yı otoyollarıyla birbirine kesintisiz konforlu şekilde bağlayacaklarını kaydetti.

Erdoğan, İzmir metro hattını artık metro ağı haline getireceklerini, çevre ilçelere 4 metro hattı kuracaklarını, İzmir'de şehir yenileme projesiyle ekonomik ömrünü doldurmuş depreme dayanıksız yapılardan İzmir'i arındıracaklarını anlattı.

Sosyal güvencesi olmayan fakir fukaraya, yeni evlenenlere 50 metrekarelik daireler yapacaklarını söyleyen Erdoğan, ''Bunu muhafazakar demokrat bir parti olduğumuz için söylüyorum. İçinde beyaz eşyası olacak. Mobilyası olacak, 20 yıl vadeyle peşinatsız 100-120 lira taksitle ödeyecek, yeter ki evlensinler. Niye? Muhafazakar demokrat olmanın gereği bu. Çünkü biz aileye endeksliyiz, bir milletin temeli sağlam ailededir. Köprü altında gençlerimizin yaşamasını istemiyoruz. İnşallah modern yaşanabilir konutlar yapacağız'' dedi.

Çandarlı'da temeli atılan konteyner limanının ardından İzmir'e bir de kruvaziyer limanı yapacaklarını, İzmir'e parası bol olan turistlerin geleceğini, İzmir Limanı'nı modernize ettiklerini, Efes Antik Limanını yeniden inşa ettiklerini belirten Erdoğan, İzmir'e 1450 yataklı Bayraklı, 1750 yataklı Güney bölge şehir hastanesi kurulacağını söyledi.

Hastanelerde yürüyen merdivenler bulunacağını, en ileri teknolojiyle donatılacağını kaydeden Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü yaptığını anımsatarak, ''Ben de SSK'lıydım biliyor musunuz, kapıya gider, kuyruğa girer beklerdim, doktor efendi muayenehaneye çağırır. Parayla muayene olurdun. Reçete yazar, ilacın biri var, diğerleri yok. Sorarsın, 'Eczaneden al' derler. Şimdi istediğin eczaneye, istediğin hastaneye gidiyor musun, ilaçların tamamını alıyor musun? Ondan sonra da bazıları, 'Gel çıkalım televizyona' diyor. Televizyonda değil, meydanda ver bunun cevabını, niye bu hale soktun memleketi'' diye konuştu.

35 plaka İzmir'e 35 projeyle geldiklerini, bundan sonrasını İzmir'e emanet ettiklerini kaydeden Erdoğan, Antalya'da yaşlı bir vatandaşın kendisine verdiği nüfus cüzdanını göstererek, CHP'nin iktidar olduğu yıllarda bezin ve şekerin cüzdanla verildiğini kaydetti.

Mazot, benzin, yağ için kuyruğa girildiği günlerin yaşandığını, o dönemin Enerji Bakanı'nın da Deniz Baykal olduğunu kaydeden Erdoğan, şimdi 69 ile doğalgaz konforunu getirdiklerini kaydetti.

İzmir'e iktidarları döneminde 6447 derslik, bilişim sınıflarına 38227 bilgisayar verdiklerini, öğrenciye her kademede destek sağladıklarını söyleyen Erdoğan, artık okullardan kara tahtaları kaldırdıklarını, bilgisayar donanımlı akıllı tahtaya geçtiklerini ifade etti.

Ege Üniversitesi bünyesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulması kararı alındığını bildiren Erdoğan, şöyle devam etti: ''İzmir'e 4 yeni üniversite kazandırdık. Biz geldik Türkiye'de 76 üniversite var, Biz bunun üzerine 89 üniversite ekledik. Üniversitesi olmayan il kalmadı, biz buyuz. Göç böyle engellenir. İllere hayat böyle verilir. İllerin modernleşmesi böyle olur. İşte biz bunu yapıyoruz, sevgili kardeşlerim. 2007'de İzmir Üniversitesi, 2008'de İzmir Gediz Üniversitesi, geçen sene de Katip Çelebi Üniversitesi ve Şifa Üniversitesini kurduk. İnşallah bu sene yatırım programımızda, Buca'da TOKİ tarafından bin yatak kapasiteli bir projemiz var. Ve bunlardan asla taviz yok. Süratle bunları bitireceğiz.

Sağlıkta İzmir'e 694 trilyonluk yatırım yaptık. Biz göreve geldiğimizde tomografi, MR, ah ah... Koskoca İzmir, burada devlet hastanelerinde biz geldiğimizde 7 tane tomografi vardı. Ondan sonra da sana 7 ay sonra gün verir. Şimdi 33 tane oldu, biz yaptık. Kaç tane MR vardı? Şu hale bak, bunların hesabını sormak lazım, bu MHP'lilere, CHP'lilere, bir tane MR vardı bir. Şimdi 24 tane MR cihazı var. AK Parti farkı bu. Diyaliz cihazı 476. Biz bunu da yeterli görmedik. Şimdi 912 diyaliz cihazı var. 30 tane 112 istasyonu vardı, şimdi 68. Ambulans 30'du, şimdi 91, biz buyuz. Uzman hekim 1277 idi şimdi 2 bin 130. Ebe hemşire 4 bin 88'di, şimdi 6 bin 131.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, adalette daha iyi hizmet verilmesi için Dikili, Menemen, Torbalı ve İzmir adalet saraylarını tamamladıklarını, hizmete açtıklarını, Menderes ve Çeşme adalet saraylarının da inşaatını tamamladıklarını, Tire'dekinin devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

''İnşallah seçim sonrası teşekküre geldiğimizde onların da açılışını yaparız. TOKİ ile 13 bin 903 konut uygulaması başlatık. 12 binin üzerindekini sahiplerine teslim ettik. Ulaştırmada 161 kilometre bölünmüş yol yaptık. Adnan Menderes Havaalanını biliyorsunuz. Geldiğimizde 2 milyon 489 bin yolcusu vardı. Şimdi 7 milyon 485 bin oldu. Bunlar durup dururken olmuyor. KÖYDES'ten İzmir'e 70 trilyon destek verdik. DSİ olarak İzmir'e verdiğimiz destek, şu ana kadar 906 trilyon yatırım yaptık. 3 baraj, 2 gölet. Beydağ Barajı'nı kim yaptı, biz. Şimdi sulama kanalları devam ediyor. Ödemiş Ovası'nın kuraklık sıkıntısına inşallah Beydağ ile tamamıyla son veriyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...