Erdoğan, Obama’ya Kürt açılımını da anlattı

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’yla yaptığı 15 dakikalık görüşmede demokratik açılımını yanı sır; Ermenistan, İran ve Afganistan konularını da ele aldıklarını söyledi.

Anadolu Ajansı 27.09.2009 - 18:41

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD ziyareti dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''ABD Başkanı Obama ile baş başa gerçekleştirilen 15 dakikalık görüşmenin gündeminin ne olduğuna'' ilişkin sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: ''Görüşmemizin ağırlıklı gündemini bölgesel sorunlar teşkil ediyor ve son dönemde bölgemizdeki gelişmeleri ele alma fırsatımız oldu. Burada gerek Irak, Suriye gerek Orta Doğu'daki gelişmeler, bunun yanında Türkiye-Ermenistan ilişkileri ile ilgili atmakta olduğumuz adımlar... Biliyorsunuz, 10 Ekim'de dışişleri bakanları bir araya gelerek hazırlanan metni imzalayacaklar. Bütün bunları o 15 dakikada görüşme imkanımız, fırsatımız oldu.''

Başbakan Erdoğan, bölgeye yönelik olarak da Afganistan konusunun ele alındığını belirterek, Kasım ayında Kabil'de komutayı Türkiye'nin alacağını, görüşmede bunu da değerlendirdiklerini söyledi.

Bu görüşme vesilesiyle ABD Başkanı Obama'nın da özellikle Ortadoğu'da ilişkilerin sıkılaştırılmasının zaruretini ifade ettiğini anlatan Erdoğan, ayrıca liderler zirvesinde de uluslararası ekonominin gidişatını birlikte değerlendirdiklerini söyledi.

'KONUŞMAMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL ZATEN'
Bir gazetecinin, ''İran veya Demokratik Açılım konusu görüşüldü mü?'' sorusu üzerine de Başbakan Erdoğan, ''Demokratik Açılım... Zaten bu konular bizim sorun alanlarımız olduğu için bu sorun alanları ile ilgili olarak, örneğin Ermenistan meselesi bizim sorun alanlarımızdan bir tanesi. Örneğin terör sorunu... Zaten onu bizim gündeme almamamız, konuşmamamız söz konusu değil'' diye konuştu.

ABD ile 5 Kasım 2007'de başlatılan bir süreç olduğunu da anımsatan Başbakan Erdoğan, terör ve terör örgütüne karşı ortak düşman ilan etme ve oradaki birlikteliğin, bu sürecin aynı kararlılıkla devamı hususunu Obama'ya ifade ettiğini söyledi.

Erdoğan, Obama'nın da bu konudaki hassasiyetini aynen koruduğunu ve bunun devamı noktasında herhangi bir şüphe olmaması gerektiğini ifade ettiğini aktardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...