Erdoğan: Sözümüz gereği 30 Eylül'de son kez

Başbakan Erdoğan, parti tüzüğünü kastederek 'sözümüzü tutacağız' dedi ve 30 Eylül’deki büyük kongrede son kez AK Parti Genel Başkanlığına aday olacağını söyledi.

15.07.2012 - 19:16

Erdoğan: Sözümüz gereği 30 Eylül'de son kez

Başbakan Erdoğan, partisinin Atatürk Stadyumu'nda düzenlenen Eskişehir 4. Olağan İl Kongresi'nde, 30 Eylül’deki büyük kongrede 4. ve son kez genel başkanlığa aday olacağını söyledi.

Erdoğan, milletvekillği için 3 dönem sözü verdikleri tüzüklerinde, parti yönetimi için de 4 dönem şartı olduğunu ima ederek, büyük kongrede son kez genel başkanlığa aday olacağını ifade etti.

HAS Parti ve BBP’nin yanı sıra bazı grupların partiye katılımının konuşulduğu ortamda yenilenme mesajları veren Erdoğan; hücre yenilenmesi yaşanacağını, farklı bir yürüyüşün adımlarının atıldığını belirterek, "Değişeceğiz değiştireceğiz, tazeleneceğiz tazeleyeceğiz ama kökümüzden kopmayacağız" dedi ve ekledi: "Parti içinde nifak çıkacağı yönündeki iddialar gerçekleşmeyecek"

Erdoğan şunları söyledi:
''Biz, verdiğimiz sözün gereği olarak, 12 Haziran milletvekili seçimlerinde üçüncü dönem ve son kez olarak milletvekili seçildik. Bir dönem ara vererek ondan sonra herkesin milletvekili olma şansı var. 30 Eylül'de Ankara'daki büyük kongrede bu düzenlemeler de böylece zaten yerini buluyor. Yine verdiğimiz sözün bir gereği olarak, dördüncü ve son kez genel başkanlığa aday olacağız.

"ÖYLE GENEL BAŞKANLAR GELDİ Kİ"
Bu ülkeye öyle genel başkanlar geldi ki her yaşta, her şeyi en iyi kendilerinin yapacağı yanılgısına kapıldılar. Bu ülkeye öyle genel başkanlar geldi ki her şeyin en iyisini kendilerinin bildiği zannına kapıldılar. Bu ülkeye öyle yöneticiler geldi ki oturdukları koltukları tapulu malları gibi gördüler. Biz, bu anlayışı elimizin tersiyle ittik ve itiyoruz.

Bu ülkenin pırıl pırıl gençleri var, bu ülkenin aydınlık yüzlü çocukları var. Bu ülkenin birikimli, tecrübeli, yetenekli, azimli, inançlı ve kararlı evlatları var. Fırsat bekleyenlere, imkan bekleyenlere, biz fırsat tanıyacak, imkan vereceğiz.

"İÇ TARTIŞMA YAŞANMAYACAK"
Bu partiyi tanımayanlar, bu hareketi, bu teşkilatı tanımayanlar, ellerini ovuşturarak bizde fitne çıkmasını, nifak çıkmasını, tamahın, kibrin, hırsın öne çıkmasını bekliyorlar. Ben bütün yüreğimle inanıyorum ki bu partide, bu davada, bu harekette, bu teşkilatın içinde asla ve asla böyle tartışmalar yaşanmayacak.

Ellerini ovuşturanlar, hayal kırıklığı yaşayacaklar. Farklı senaryolar çizenler, hüsrana uğrayacaklar. Fal bakanların, niyet okuyanların, tasarım yapmak isteyenlerin hevesleri bir kez daha kursaklarında kalacak. Bütün yüreğimle inanıyorum ki yeni süreçte de dostluk kazanacak, dayanışma kazanacak, elbette ki kardeşlik kazanacak.

"HÜCRE YENİLENMELERİ YAPACAĞIZ"
Kongre takviminin bitmesiyle artık bugünden itibaren büyük kongreye hazırlanacağız. Türkiye'yi nasıl değiştirdik, nasıl dönüştürdüysek parti teşkilatımızın da hücre yenilenmelerini yapacağız."

''KENDİMİZİ HESABA ÇEKECEĞİZ"
Parti teşkilatının tüm üyelerinden helallik isteyen Erdoğan, herkese hakkını helal ettiğini söyledi.

Ramazan'da iç muhasebesi yapacaklarını, ruhlarını bir kez daha tazeleyeceklerini, yenileneceklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, ''Ardından da büyük kongrede milletin önünde hesaba çekilmeden, kendimizi hesaba çekeceğiz'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...