Erdoğan: Talabani'nin öldüğü haberi uydurma

Erdoğan, Portekiz Başbakanı ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. Celal Talabani’nin öldüğüne yönelik haberlerin uydurma olduğunu söyleyen Erdoğan, köprü ve otoyol özelleştirmesine de değindi. Erdoğan, geçiş ücretlerine istenildiği kadar zam yapılamayacağını söyledi.

18.12.2012 - 17:46

Erdoğan: Talabani'nin öldüğü haberi uydurma

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho'yla bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan, görüşmenin ardından gazetecilerin soruları yanıtladı.

Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin sağlık durumuyla ilgili ''Ölümüyle alakalı böyle bir şey bize şu ana kadar gelmiş değildir, bunların hepsi uydurmadır” dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece bir ağır rahatsızlığının olduğunu, biz de buna karşı arzu ederseniz sizlere hemen bir jet ambulans gönderebiliriz, bizden bazı talepleri olursa o talepleri karşılayabiliriz dedik. Konu onların takdirindedir. Eğer ambulans talep ederlerse hemen jet ambulanslarımızından birini oraya göndereceğiz.”

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Şeb-i Arus törenlerine katılmamasına ilişkin, ''Davet etmek bizden. Biz davetimizi yaptık, davete icabet edemeyişiyle alakalı olarak değişik bazı şeyler söylendi, ama Patriotlarla ilgili herhangi bir şey gelmedi'' dedi.

İRAN GENELKURMAY BAŞKANI’NIN SÖZLERİ
Erdoğan, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi’nin “Patriot füzelerinin yerleştirilmesi dünya savaşına zemin hazırlar” sözlerini değerlendirdi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bu Genelkurmay Başkanı böyle arada sırada biliyorsunuz çıkar bazı açıklamalar yapar. Biz bunu ilgililere sorduğumuz zaman da 'Kendi düşüncesidir' derler. Nasıl kendi düşüncesiyse. Böyle bir anlayış var. Onun için pek muhatap almamız bir başbakan olarak benim zaten hiç doğru değil.”

‘KÖPRÜLERE İSTENİLDİĞİ KADAR ZAM YAPILAMAZ’
Erdoğan, toplantıda otoyol ve köprülerin özelleştirilmesine de değindi.

Özelleştirme sürecinin olumlu olduğunu söyleyen Erdoğan, ''Fiyatlardaki artışlar tamamıyla enflasyon oranına endekslidir, yani 'İstediğim kadar zam yaparım' diyemez. Enflasyon neyse o kadar'' diye konuştu.


İstanbul Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprüleri ile 8 otoyolun özelleştirilmesi ihalesini; Koç Holding, UEM Group Berhad ve Gözde Girişim Sermayesi Ortak Girişim Grubu kazanmıştı.

Erdoğan ihalede gelen teklifin Türk Telekom'dan sonraki en büyük özelleştirme olduğuna işaret etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...