Başbakan Erdoğan, TÜRKSAT 4A uydusunun teslim törenine katıldı.

Tören, Tokyo'daki Mitsuhishi Electric firmasının uydu üretim merkezinde düzenlendi.

İmza törenine Başbakan Erdoğan, Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay ve Mitsubishi Genel Müdürü Kenichiro Yamanishi katıldı.

Törende yaptığı konuşmada TÜRKSAT 4A'yla ilgili bilgi veren Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

"Halen televizyon yayınlarımız ve uydu haberleşme sinyallerimiz Avrupa'nın tamamına ve Asya'nın büyük bölümüne ulaşıyor. Bugün teslim törenini gerçekleştirdiğimiz TÜRKSAT 4A uydusu sayesinde televizyon yayınlarımız ve uydu haberleşme sinyallerimiziz, Afrika kıtasının da tamamına ulaşmış olacak"

TEŞEKKÜR ETTİ
Erdoğan, Mitsubishi yetkililerine, uydu üretimiyle ilgili bilgileri Türk mühendislerle paylaştıkları için de teşekkür etti.


Erdoğan, "Japonya'daki projenin tamamlanmasının ardından Türkiye'ye dönecek mühendislerimiz, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ) tesislerinde kurulumu devam eden uydu montaj, entegrasyon ve test merkezinde, yerli TÜRKSAT haberleşme uydularının üretiminde görev alacaklar" şeklinde konuştu.

Türk ve Japon mühendislerin ortaklaşa ürettiği TÜRKSAT 4A uydusu, Japonya'dan Kazakistan'daki fırlatma üssüne götürülecek ve proton roketiyle uzaya fırlatılacak. Yine aynı merkezde üretilen TÜRKSAT 4B uydusunun da test süreçlerinin tamamlanmasının ardından 2014 yılının ikinci çeyreğinde uzaya fırlatılması planlanıyor.

İMPARATORLA GÖRÜŞTÜ
Başbakan Erdoğan, Tokyo'daki resmi temasları çerçevesinde Japon İmparatoru Akihito'yla da bir araya geldi. İmparatorluk sarayında basına kapalı gerçekleşen görüşme 30 dakika sürdü.

Erdoğan'ın bu görüşme sonrası Singapur'a hareket etmesi bekleniyor.