Erdoğan: Tututucu olmayın, yargıya teslim edin

Başbakan Erdoğan, "İrtica ile Mücadele Planı"nın peşini bırakmayacaklarını belirterek, "Ama TSK yıpratılmamalıdır. Yönetici makamında olanların zanlıları yargıya teslim etmesi gerekir” dedi.

03.11.2009 - 12:11

Erdoğan: Tututucu olmayın, yargıya teslim edin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'deki AK Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz aylarda partimize yönelik kirli senaryoları içeren bir belge ortaya çıktı. Ben o zamanki gurup toplantımızda da ifade ettim: 'Gerçekse de vahim, sahteyse de vahim' dedim. Bu kötü. Bu belgenin peşini bırakmayacağımızı, hukuk ve demokrasi çerçevesinde bu işi takip edeceğimizi ifade ettim. Sabırlı olmamız gerektiğini, konunun hukuka intikal ettiğini, sonucu beklememiz gerektiğini söyledim.

Nitekim, hukuk işliyor. Partimle ilgili hazırlanmış olan böyle bir rapor karşısında sessiz kalmamız, hiçbir şey söylemememiz, hele hele bu ülke de kahir ekseriyetle parlamentonun yüzde 65'ini bu millet size verecek, siz sessiz kalacaksınız. Böyle bir şey düşünülebilir mi? Tabii ki biz hukuka yüklendik. Farklı yerlerde bir arayışa girmedik.

Ve gerçeklerin gün yüzüne çıkması için adeta bir yoğun çalışma ve adaletin işlediğini görüyoruz ve bütün kurumlarımız hukuka yardımcı olarak savcı ve hakimlerimizin işlerini kolaylaştıracak şekilde sürece katkı verdi, destek verdiler.

Hiçbir şeyin üzeri örtülmüyor, örtülemez de... Hiçbir şey karanlıkta kalmıyor kalmayacak da... Bunu böyle bilelim. 'Ancak bu süreçte gerek hukuk sisteminin gerek kurumlarımızın bir hedef haline getirilmesini, acımasızca eleştirilmesini de son derece mahzurlu gördüğümü ifade etmek durumundayım.

Hukuki süreç işlerken, bir kaç zanlı üzerinden ülkemizin köklü kurumlarının, ülkemizin hukuk sisteminin yıpratılması asla doğru değildir. Biz, suç sabit olmadıkça, sen suçlusun deme hakkına sahip değiliz.

Bu iddiaların peşini bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız, adaletin tecellisi noktasında parti olarak, iktidar olarak üzerimize düşeni, hukuk ve demokrasi çerçevesinde yerine getirmeye devam edeceğiz. Bütün yanlışlar ortaya çıkmalıdır ve süreç hakkaniyet içinde devam etmelidir. Kim olursa olsun, nerede olursa olsun bunların ortaya çıkarılması lazım.

Ama bunlar ortaya çıkarken kurumlar asla yıpratılmamalı, burada da hassas olmamız gerekir. Bu silahlı kuvvetlerimiz için gereklidir, bu güvenlik teşkilatlarımız için, emniyet teşkilatımız için gereklidir.

Bütün mesele nedir, oradaki zanlılar varsa bunların ortaya çıkarılması, bunların hukuka teslim edilmesidir. Burada da yönetici makamında olanların tutuculuk içine girmemesi gerekir. Rahatlıkla gelip yargıya bunları teslim etmelidir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...