Erdoğan ve Başbuğ'dan 'teslim olun' çağrısı

Genelkurmay Başkanı Başbuğ ve Başbakan Erdoğan'dan PKK'lı teröristlere "teslim olun" çağrısı geldi. Başbakan Erdoğan, "Bazılarının bu süreci endişe verici şekilde göstermesi yanlış" dedi.

NTV Haber 26.08.2009 - 16:41

Erdoğan ve Başbuğ'dan 'teslim olun' çağrısı

Resepsiyonda her iki isimde Kürt açılımı ile ilgili sürece dair konuşmak istemediler. Genelkurmay Başkanı gazetecilerin yanına geldi ve bir değerlendirme yapmak istediğini söyledi.

Org. Başbuğ terörle mücadelede Temmuz ayına ilişkin raporu okuduğunu belirterek, 14 teröristin teslim olduğunu söyledi.

Bu teröristlerden 10’u hakkında hiç bir adli işlem yapılmadan serbest bırakıldığını ikisinin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını söyledi. Başbuğ sadece iki terörist hakkında tutuklama kararı çıktığını belirtti.

Başbuğ 'Gelin teslim olun Türk adaletine güvenin' dedi.

Genelkurmay Başkanı yaparken gazetecilere Başbakan Erdoğan’da yanındaydı ve zaman zaman sohbete dahil oldu. Başbakan da 'Bazıları bu süreci endişe verici şekilde göstermesi yanlış. Demek ki korkulacak bir şey yok' ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın sözleri teslim olma sürecine ilişkin bir yorum olarak algılandı.

Başbakan ayrıca dağdaki teröristlerin özellikle Türk Ceza Kanunu'nun etkin pişmanlığı düzenleyen 221. maddesinden haberi olup olmadığı yönündeki soruları yanıtladı. Erdoğan "Biz de haberleri olması için gayret gösteriyoruz" dedi.

Genelkurmay Başkanı Başbuğ ayrıca bu yıl 30 Ağustos resepsiyonunda ilk kez yapılacak bir uygulamaya dikkat çekti. başbuğ Ankara’dan 50 sivil vatandaşın da davet edildiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...